RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamordowane w Maroku skandynawskie turystki ofiarami ataku terrorystycznego

24-letnia Dunka Louisa Vesterager Jespersen została znaleziona z podciętym gardłem (fot. FB)

Marokańska policja zatrzymała jeszcze trzech podejrzanych o zabójstwo dwóch turystek, Norweżki i Dunki, w górach Atlasu - poinformowały w czwartek władze Maroka i duńska agencja wywiadowcza, która twierdzi, że zatrzymani mogą mieć związki z Państwem Islamskim.

Mord na turystkach ze Skandynawii. „Incydent kryminalny”

Dwie turystki z Norwegii i Danii zostały znalezione martwe w górach Atlasu w centralnym Maroku. Ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju...

zobacz więcej

Ciała 24-letniej Louisy Vesterager Jespersen z Danii i 28-letniej Maren Ueland z Norwegii znaleziono w poniedziałek na terenie Atlasu Wysokiego, w odległości – jak pisze AFP – dwóch godzin marszu od wsi Imlil, ok. 60 km na południe od Marrakeszu. Tam w odludnym miejscu turystki rozbiły namiot. Według władz obie zginęły od broni białej.

24-letnia Dunka Louisa Vesterager Jespersen „miała podcięte gardło” – powiedziała jej matka Helle Petersen, cytowana przez duńską gazetę. Rodzina Louisy odradzała jej podróż do Maroka „z powodu chaotycznej sytuacji” w tym kraju.

Władze marokańskie informowały wcześniej o zatrzymaniu we wtorek w Marrakeszu podejrzanego w związku z zabójstwem turystek. Prokuratura oznajmiła, że aresztowany mężczyzna należy do „zbrojnej organizacji ekstremistycznej”, lecz nazwy organizacji nie podała. Trzech nowych zatrzymań dokonano także w Marrakeszu – poinformowało w czwartek Marokańskie Biuro Dochodzeniowe.

Według komunikatu Biura wstępne dowody przemawiają za terrorystycznym motywem zabójstwa.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen potępił w środę wieczorem „bestialską” zbrodnię, która była „aktem terrorystycznym”. Premier Norwegii Erna Solberg nazwała zbrodnię „okrutnym bezmyślnym atakiem na niewinnych ludzi”.

Turystyka jest kluczowym sektorem gospodarki marokańskiej; stanowi 10 proc. bogactwa kraju i zaraz po rolnictwie zatrudnia najwięcej osób.

Czterej mężczyźni, podejrzani o zabójstwo kobiet, mają powiązania z jedną z grup terrorystycznych. Jeden z podejrzanych został zatrzymany we wtorek w Marrakeszu, a dziś zatrzymano jeszcze trzech podejrzanych o zabójstwo tych dwóch turystek.

źródło:

Zobacz więcej