RAPORT

Kampania 2020

Naimski: Wszystkie projekty skończone w 2022 r. dadzą pełną niezależność w dostawach gazu

– Firmy amerykańskie mają poparcie swojego rządu w Waszyngtonie i chcą być w Polsce. Jeżeli dwie strony wyrażają taką chęć, to łatwo jest dojść do porozumienia – mówił w programie „Gość Wiadomości” sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślał, zawarcie kolejnej umowy na dostawy gazu z USA to krok do uzyskania najlepszych możliwych cen gazu, konkurencyjnych na rynku.

Prezes zarządu PGNiG: Postawiliśmy mocno nogę na Wschodnim Wybrzeżu

– Mamy 7 mln gospodarstw domowych do zaopatrzenia. To są ilości, które szybko rosną. W ciągu trzech lat przyrost popytu wzrosła prawie o 3 mld....

zobacz więcej

– Dzisiaj spółka PGNiG należąca do Gaz-Systemu ogłosiła przetarg szukając wykonawcy tego projektu, ten projekt będzie w pierwszym etapie skończony w 2021 r., w drugim w 2023 r. i to jest połączone z budową gazociągu w Norwegii. Te wszystkie projekty skończone w 2022 r. dadzą nam pełną niezależność, jeżeli chodzi o dostawę gazu. To jest strategia, która realizujemy wspólnie: rząd, PGNiG, Gaz-System –i mamy dobrych współpracowników po stronie dostawców – zaznaczył pełnomocnik Rządu.

Według Naimskiego PGNiG buduje portfel kontraktów długoterminowych.
B – To czytelna strategia, która dała nam kolejną umowę z amerykańskim dostawcą, która jest kompletna z tym, co robimy w Polsce w zakresie rozbudowy naszej infrastruktury, w tym również terminala LNG – mówił.

– Mogę powiedzieć z całą pewnością, że cena gazu dla polskich odbiorców będzie na rynku konkurencyjna. Będziemy mieli konkurencję w Polsce między dostawami gazu skroplonego LNG i gazu z gazociągu Baltic Pipe. Ten gaz jednym i drugim sposobem sprowadzany do Polski będzie konkurował ze sobą w jednym systemie. Będziemy w ten sposób uzyskiwali najlepszą możliwą cenę – informował Piotr Naimski.

źródło:
Zobacz więcej