RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes zarządu PGNiG: Postawiliśmy mocno nogę na Wschodnim Wybrzeżu

– Mamy 7 mln gospodarstw domowych do zaopatrzenia. To są ilości, które szybko rosną. W ciągu trzech lat przyrost popytu wzrosła prawie o 3 mld. Nigdy takiego wzrostu nie było. To jest coś wyjątkowego i za tym musimy nadążyć. To rynek uczy nas, czemu mamy sprostać – mówił w programie „Panorama opinii” Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG. W ten sposób skomentował zawarcie długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego z USA.

Miliony ton gazu skroplonego z USA przypłyną do Polski. PGNiG zawarło umowę

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC,...

zobacz więcej

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC. Dodano, że umowa zakłada zakup przez PGNiG około 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

– Bardzo mocno postawiliśmy nogę na Wschodnim Wybrzeżu amerykańskim. Zakorzeniliśmy się tak kontraktami z aż czterema dostawcami. Teraz jesteśmy w stanie w konkurencyjnych warunkach dostarczać gaz do Niemiec. Tam, gdzie znajdzie się dobry kupiec, będziemy gaz sprzedawać – podkreślał Piotr Woźniak na antenie TVP Info.

Gaz z USA będzie przypływał do gazoportu w Świnoujściu. Jak podano, w ocenie zarządu PGNiG, „warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych”.

źródło:
Zobacz więcej