RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kapłan skazany za zachowanie tajemnicy spowiedzi. Biskupi reagują

Ksiądz nie powiadomił nikogo o samobójczych zamiarach spowiadającego się u niego wiernego (fot. Shutterstock/Lidia Mukhamadeeva)

„Tajemnica zawodowa wszystkich kapelanów, a w szczególności tajemnica spowiedzi są gwarantem poufności, dzięki której ludzie mogą się im zwierzyć ze wszystkich swych doświadczeń i życiowych problemów” – napisali belgijscy biskupi w komunikacie. Odnieśli się w ten sposób do wyroku sądu w Brugii, który skazał księdza za niepowiadomienie o samobójczych zamiarach spowiadającego się wiernego.

Kościół katolicki w Australii odrzuca przepisy, które łamią tajemnicę spowiedzi

Konferencja Biskupów Katolickich Australii odrzuca przymus zgłaszania przez spowiedników przypadków molestowania dzieci, jeśli dowiedzieli się o...

zobacz więcej

Sąd wymierzył ks. Alexandrowi Stroobandtowi symboliczną karę miesiąca więzienia w zawieszeniu i jednego euro grzywny. Ksiądz nie powstrzymał swego penitenta od popełnienia samobójstwa – nie powiadomił nikogo, kto mógłby cierpiącemu na depresję człowiekowi udzielić profesjonalnej pomocy.

Ks. Stroobandt tłumaczył się tajemnicą spowiedzi. Sąd uznał jednak, że ta stanowi szczególny rodzaj tajemnicy zawodowej. Nie zwalania ona jednak z odpowiedzialności za udzielenie pomocy.

W świetle nauki Kościoła katolickiego tajemnica spowiedzi w żadnym wypadku nie może być złamana. Obowiązuje ona również wtedy, gdy spowiedź nie zakończy się absolucją.

W skrajnych przypadkach, na przykład nadużyć względem nieletnich, spowiednik może przerwać sprawowanie sakramentu i odłożyć akt rozgrzeszenia do czasu, gdy penitent odda się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Nie może on jednak ani słowem, ani jakimkolwiek gestem ujawnić tego, czego dowiedział się na spowiedzi. Prawo kanoniczne nie przewiduje w tym wypadku żadnych wyjątków – podkreślają w obszernym komunikacie belgijscy biskupi.

źródło:
Zobacz więcej