Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Śledztwo smoleńskie. Tłumaczka Tuska wezwana do prokuratury

Magda Fitas-Dukaczewska towarzyszyła Donaldowi Tuskowi w Smoleńsku (fot. arch.PAP/Jacek Turski)

Magda Fitas-Dukaczewska, tłumaczka byłego premiera Donalda Tuska, została wezwana do prokuratury – informuje portal 300polityka.pl. Przesłuchanie ma być częścią śledztwa dotyczącego możliwości popełnienia zdrady dyplomatycznej przez byłego szefa rządu.

Tusk o działaniach po katastrofie smoleńskiej: To ja podejmowałem decyzje i to ja byłem osobą odpowiedzialną

– To ja podejmowałem decyzje i to ja byłem osobą odpowiedzialną za to, co jest polską racją stanu w tym postępowaniu. Ja uznałem, że polską racją...

zobacz więcej

Wniosek do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa zdrady dyplomatycznej w sprawie katastrofy smoleńskiej złożyło Ministerstwo Obrony Narodowej – przypomina „Rzeczpospolita”. Tusk miał się dopuszczać zdrady od 10 kwietnia 2010 r. do września 2014 r.

– Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie – tłumaczył ówczesny szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

Jak informuje portal 300polityka, kolejną przesłuchaną w tej sprawie osobą ma być tłumaczka Tuska Magda Fitas-Dukaczewska. Wezwano ją na 3 stycznia.

Tłumaczka pracowała dla wielu premierów i prezydentów. Premier Mateusz Morawiecki będzie musiał zdjąć z niej klauzulę tajemnicy państwowej.

źródło:
Zobacz więcej