RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Facebook udostępnił więcej danych użytkowników niż ustalono

Facebook ma już ponad 2, 2 mld użytkowników (fot. Shutterstock/focal point)
Facebook ma już ponad 2, 2 mld użytkowników (fot. Shutterstock/focal point)

Facebook zaoferował firmom takim jak Microsoft, Amazon czy Spotify więcej danych od swoich użytkowników, niż było to wcześniej ustalone – wynika z raportu „New York Times'a”. Gazeta twierdzi, że ma wewnętrzne dokumenty Facebooka, zawierające szczegóły przekazania danych ponad 150 firmom.

Kolejny wyciek danych z Facebooka. Chodzi o zdjęcia prawie 7 mln osób

Facebook poinformował o kolejnym wycieku danych użytkowników. Tym razem chodzi o prywatne zdjęcia ok. 6,8 mln osób, które trafiły do...

zobacz więcej

Wymiana informacji miała służyć obopólnym korzyściom. Firmy partnerskie sprzedające na Facebooku swoje produkty zwiększyły swoje dochody, a Facebook, podnosząc opłaty za reklamy, zyskał więcej userów. Ci jednak nie mieli pojęcia, że korzystając z usług tego medium społecznościowego, udostępniają swoje dane firmom handlowym.

Amazon uzyskał dostęp do nazwisk i informacji użytkowników Facebooka, głównie za pośrednictwem ich znajomych. Podczas, gdy Bing, wyszukiwarka Microsoftu, mogła „widzieć nazwiska praktycznie wszystkich użytkowników Facebooka bez ich zgody”.

Facebook śledził userów bez informowania ich o tym. Ujawniono wewnętrzne maile

Parlament Wielkiej Brytanii upublicznił wewnętrzną korespondencję Facebooka. Jak się okazuje, serwis wprowadzał śledzenie SMS-ów i rozmów...

zobacz więcej

Natomiast takie serwisy jak Netflix i Spotify miały „możliwość czytania prywatnych wiadomości użytkowników Facebooka”.

Mimo że dyrektor generalny platformy Mark Zuckerberg przekonywał, że ludzie „mają pełną kontrolę” nad tym, kto widzi zamieszczane przez nich treści, „New York Times” twierdzi, że wewnętrzne dokumenty i wywiady z 50 byłymi pracownikami Facebooka wskazują, że serwis nadal udostępnia zbyt dużo informacji innym firmom.

Steve Satterfield, dyrektor ds. prywatności i polityki publicznej Facebooka, w wywiadzie dla gazety powiedział, że żaden z ich partnerów handlowych nie naruszał prywatności użytkowników.

– Wszelkie umowy wymagały od firm przestrzegania polityki Facebooka – wyjaśnił.

To nie pierwsze doniesienia o łamaniu zasad prywatności przez Facebooka. W kwietniu okazało się, że firma konsultingowa Cambridge Analytica zebrała dane od ponad 87 mln użytkowników bez ich wiedzy. Z kolei w październiku Facebook ujawnił, że hakerzy uzyskali dostęp do numerów telefonów i adresów mailowych blisko 30 mln użytkowników serwisu.

źródło:
Zobacz więcej