Plastikowe słomki i sztućce zostaną wycofane. Jest decyzja UE

Eksperci podkreślają, że część plastikowych odpadów przedostaje się później do naszych organizmów (fot. Shutterstock/nuengbk)

Jest wstępna zgoda Unii Europejskiej na przepisy dotyczące wycofania z rynku jednorazowych, plastikowych produktów. Porozumienie w tej sprawie osiągnęli negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Teraz muszą je oficjalnie zatwierdzić jeszcze europosłowie na sesji plenarnej i unijne rządy.

Koniec plastikowych słomek i patyczków higienicznych. Komisja PE przyjęła rezolucję

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne będą zakazane w Unii Europejskiej od 2021 r. Tak...

zobacz więcej

Zakazanych będzie 10 produktów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, między innymi patyczki kosmetyczne, słomki, mieszadełka, patyki do balonów i plastikowe sztućce. Łącznie stanowią one 70 procent wszystkich odpadów morskich, które zaśmiecają plaże, morza, oraz oceany. Eksperci podkreślają, że część plastikowych odpadów przedostaje się później do naszych organizmów.

– Skoro raz możemy przynieść rybę do domu w reklamówce, a innym razem reklamówkę w rybie, to trzeba pracować ciężko i szybko – skomentował komisarz do spraw środowiska Karmenu Vella.

– Zrobiliśmy olbrzymi krok na rzecz zmniejszania jednorazowych plastików w naszej gospodarce i w naszych organizmach – dodał.

Wraz z wejściem w życie przepisów nacisk będzie położony na to, by jednorazowe produkty były wytwarzane z materiałów podlegających w większym stopniu rozkładowi. Komisja uważa, że dzięki tym przepisom uda się uniknąć szkód środowiskowych, których koszt do 2030 roku stanowiłby równowartość 22 miliardów euro.

źródło:
Zobacz więcej