RAPORT

Pogarda

Minister Gliński: Jestem dumny z zakupu kolekcji Czartoryskich

Minister kultury chwalił wykup kolekcji Czartoryskich przez polski rząd  (fot. arch.PAP/Stanisław Rozpędzik)
Minister kultury chwalił wykup kolekcji Czartoryskich przez polski rząd (fot. arch.PAP/Stanisław Rozpędzik)

Najnowsze

Popularne

– Warunki były bardzo proste: do końca roku budżetowego mogliśmy z wypracowanych oszczędności budżetowych dokonać zakupu. Miałem także zgodę polityczną. Zarówno pani premier, jak i prezydium partii uważali, że Polska powinna w sposób poważny podejść do tego, co ma najcenniejsze – zaznaczył w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Otwarto wystawę „Polski Album Rodzinny”. Piotr Gliński: Wspaniała prezentacja polskiej kultury

Na lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie uroczyście otwarto wystawę reprodukcji dzieł z Muzeum Narodowego, zatytułowaną „Polski Album...

zobacz więcej

W rozmowie z tygodnikiem Piotr Gliński zapytany o kolekcję Czartoryskich stwierdził, że jej zakup był wynikiem apeli i troski historyków sztuki oraz muzealników, wynikającej z tego, że „kolekcja była rozproszona, większość dzieł nie była pokazywana, remont Pałacu Czartoryskich ciągnął się w nieskończoność, a interes Polski nie był odpowiednio zabezpieczony”.

Minister odniósł się również do będącej w kolekcji słynnej „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. „Ten obraz nie był przez lata wystawiany, wielokrotnie wywożono go za granicę, próby zabezpieczenia kolekcji były niedoskonałe. W tamtym momencie przedstawiono mi najlepszą opcję rozwiązania tej sprawy – wykup (...) od samego początku mówiłem, ile państwo polskie ma pieniędzy i na jakich warunkach może dokonać zakupu i mimo kolosalnych kłopotów natury prawnej i obstrukcji ze strony różnych, że tak powiem zainteresowanych – nam się to udało!”. „Dziś mogę powiedzieć: jestem dumny z zakupu kolekcji Czartoryskich” – czytamy w tygodniku.

Wicepremier odniósł się też do organizacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tego jeszcze w polskiej historii nie było. Nie było tak wielkiego święta, obchodzonego tak demokratycznie i z tak wielkim, spontanicznym udziałem Polaków. Według badań ponad 70 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizację obchodów. To bardzo znamienne w czasie tak ostrych podziałów... Zdecydowana większość z nas po prostu kocha Polskę!” – powiedział minister Gliński.

Minister był też pytany o specustawę dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego. „Pałac Saski będzie odbudowany. Zapewniam, że to będzie piękny budynek, a Polacy będą dumni, że przywróciliśmy im jeden z ważnych elementów naszego dziedzictwa narodowego, naszej wspólnej historii” – podkreślił Piotr Gliński w „Gazecie Polskiej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej