RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grecy wychodzą na prostą. Pierwszy budżet od lat bez pomocy zagranicznej

Premier Grecji Alexis Tsipras chwali nowy budżet (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Grecja uchwaliła pierwszy od prawie 10 lat budżet bez pomocy zagranicznej. Za jego przyjęciem opowiedziało się 154 z 300 posłów greckiego parlamentu.

Grecy znowu mogą bez limitu wypłacać pieniądze z banków

Koniec limitów. Grecy znowu mogą bez ograniczeń wypłacać pieniądze z banków na terenie kraju. Kontrola przepływu kapitału została wprowadzona ponad...

zobacz więcej

W budżecie ujęto pomoc państwa dla obywateli w wysokości 900 mln euro. Przewiduje ona m.in. ulgi podatkowe i rodzinne. Władze zapowiedziały też ograniczenie cięć przywilejów emerytalnych – jeśli wyrazi na to zgodę Komisja Europejska.

Jednocześnie z budżetowych wyliczeń wynika, że wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie 2,5 procent, co jest wyższym wynikiem niż oczekiwana przeciętna wysokość wzrostu we wszystkich krajach strefy euro.

– Po ośmiu latach wyrzeczeń i ingerencji międzynarodowych instytucji finansowych, głosowaliśmy nad naszym własnym budżetem – powiedział premier Alexis Tsipras. Od 2010 roku Grecja otrzymała pożyczki na łączną kwotę 289 mld euro.

Rząd w Atenach zobowiązał się do utrzymywania nadwyżki budżetowej do 2022 roku. W tym roku ma ona wynieść niecałe 4 proc. Dług publiczny sięgnął w Grecji w tym roku 335 mld euro, co stanowi 180 proc. PKB. Eksperci przewidują, że w przyszłym roku osiągnie on 167 proc. PKB.

źródło:
Zobacz więcej