Skrzydła Dedala wręczone. Dramaturg Wojciech Tomczyk uhonorowany

Wojciech Tomczyk chętnie sięga po tematy historyczne (fot. TT/Dzieje.pl/Biblioteka Narodowa)

Wojciech Tomczyk otrzymał Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową. Laureat jest autorem czterech sztuk teatralnych opublikowanych w zbiorze „Dramaty”: „Wampir”, „Bezkrólewie”, „Norymberga” i „Marszałek”. Jedną z jego sztuk („Inka”) zrealizowano w Teatrze Telewizji.

Splendory przyznane. Statuetka także dla TVP

Aktorzy Ewa Kania, Arkadiusz Bazak i Ewa Dałkowska oraz Teatr Telewizji Polskiej zostali tegorocznymi laureatami Splendorów – nagród Teatru...

zobacz więcej

Podczas ceremonii Tomczyk podkreślił, że siłą jego dramatów jest tradycja ustna. – To są historie, które słyszałem, o których mówiło się w domach, a teraz się mówi bardziej publicznie. Dla mnie najważniejszą bohaterką mojej twórczości jest Inka. To ona zmieniła mój stosunek do życia – wyjaśnił.

Dariusz Karłowicz, filozof, wydawca książek i działacz społeczny, powiedział, że ważną cechą stylu Tomczyka w nagrodzonych „Dramatach” jest łącząca je powaga, dotycząca polskości, Polski i Polaków. – We wszystkich tych sztukach, zupełnie różnych, jest żarliwe przejęcie Polską. Jej sprawami, jej cierpieniem, jej wyjątkowością – wskazał.

Jury wyróżniło laureata za odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej, przedstawionymi w oryginalnej formie oraz z kunsztem artystycznym. Tomasz Bocheński, członek jury, krytyk literacki, literaturoznawca i wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, powiedział, że Tomczyk został nagrodzony za kunszt łączenia ze sobą sprzecznych pierwiastków literackich.

Nagroda Skrzydła Dedala jest przyznawana corocznie za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, a szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Oprócz walorów poznawczych twórczości nominowanych autorów jury wysoko ceni także niekonwencjonalność sądów, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.

W ubiegłym roku Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala otrzymał prof. Andrzej Nowak, historyk i eseista, autor wielu wybitnych prac o historii Polski. Został nagrodzony za całokształt dorobku eseistycznego ze szczególnym uwzględnieniem trzech tomów „Dziejów Polski”.

źródło:
Zobacz więcej