RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Filmowcy przyznali nagrody. „Uhonorowanie twórców często pozostających w cieniu”

Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Przyznano Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tegoroczni laureaci to: Krystyna Krupska-Wysocka, Jerzy Wójcik, Andrzej Mularczyk, Stanisław Śliskowski, Henryk Bielski, Paweł Kędzierski, Krzysztof Wodziński i Ryszard Kirejczyk. Wyróżnienia przyznawane są filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

Rosną szanse „Zimnej wojny” na Oscara

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i koprodukowana przez Polaków kazachska „Ayka” Siergieja Dworcewoja znalazły się na shortliście do Oscara w...

zobacz więcej

Wyróżniony nagrodą SFP pisarz i scenarzysta Andrzej Mularczyk ocenił, że swoje osiągnięcia filmowe zawdzięcza warsztatowi pisarskiemu. – Gdybym nie miał doświadczeń reporterskich, to nie mógłbym napisać scenariusza do serialu „Dom”, który uważam za swoje największe dzieło – przekonywał.

Reżyser filmowy Henryk Bielski podkreślił, że nagroda od Stowarzyszenia Filmowców Polskich to dla niego wielki zaszczyt. – Jestem dumny i szczęśliwy, ponieważ wybitni filmowcy docenili to, co zrobiłem dla polskiego kina – powiedział Henryk Bielski, reżyser m.in. „Ballady o Januszku”.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski wyjaśnił, że ideą przyznanego wyróżnienia jest uhonorowanie twórców często pozostających w cieniu. Jak dodał, to nagrody dla filmowców, którzy mają wybitne osiągnięcia artystyczne, ale nie są tak eksponowani jak wielkie nazwiska kina. – Jednak zasłużyli swoją pracą na to, żeby ich uhonorować – podkreślił.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich wręczane są od 2007 roku. Wyróżnienia przyznawane są za całokształt dokonań artystycznych. W 2017 roku Nagrody SFP otrzymali między innymi: Leszek Wronko, Bronisław Zeman, Marcel Łoziński, Witold Sobociński i Franciszek Pieczka.

źródło:
Zobacz więcej