RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Siła mrugania. Krótkie rozwiązuje języki

Kontakt wzrokowy ma duży wpływ na komunikację międzyludzką (fot. Shutterstock/nizas)
Kontakt wzrokowy ma duży wpływ na komunikację międzyludzką (fot. Shutterstock/nizas)

Najnowsze

Popularne

Mruganie stanowi dla rozmówcy ważną informację. Może zachęcić go do rozmowy bądź sprawić, że zacznie unikać głębszego kontaktu – czytamy na łamach czasopisma „PLOS ONE”.

Głaskanie dzieci łagodzi ból. Nowe badania

Delikatne głaskanie dziecka zmniejsza aktywność mózgu odpowiadającą za odczuwanie bolesnych przeżyć. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz...

zobacz więcej

Jak wykazali naukowcy z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii, ludzie nieświadomie traktują mruganie jako rodzaj niewerbalnej komunikacji. Intuicyjnie interpretują ten sygnał jako zachętę do rozmowy bądź oznakę utraty zainteresowania.

Badacze poprosili ochotników, by „porozmawiali” z awatarem odgrywającym rolę wirtualnego słuchacza. W trakcie badania uczestnicy odpowiadali na pytania typu „Jak minął Ci weekend?”, a specjaliści manipulowali długością mrugnięć komputerowej postaci. Żadne mrugnięcie – czy długie, czy krótkie – nie trwało dłużej niż sekundę.

Okazało się, że rozmówcy chętniej i obszerniej odpowiadali na pytania, gdy mrugnięcia awatara trwały krócej. Gdy awatar przymykał oczy na stosunkowo długi czas, badani odpowiadali jedynie półsłówkami i nie byli zainteresowani dalszą rozmową.

Co ciekawe, żaden z ochotników nie zorientował się, że mrugnięcia awatara miały różną długość. Mimo to każdy z nich reagował na zmiany w mgnieniu oka.

– Wyniki naszego badania sugerują, że jeden z najsubtelniejszych ludzkich odruchów - mruganie – wywiera zaskakująco duży wpływ na koordynowanie codziennych ludzkich interakcji – komentują autorzy badania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej