RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Antysemickie wpisy w komentarzach. Portal ma przeprosić wdowę po Andrzeju Wajdzie

Portal ma przeprosić Krystynę Zachwatowicz-Wajdę za zamieszczenie na portalu obraźliwych komentarzy po śmierci Andrzeja Wajdy (fot. Shutterstock/Sebastian Duda/PAP/Jacek Turczyk)
Portal ma przeprosić Krystynę Zachwatowicz-Wajdę za zamieszczenie na portalu obraźliwych komentarzy po śmierci Andrzeja Wajdy (fot. Shutterstock/Sebastian Duda/PAP/Jacek Turczyk)

Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał grupie Interia.pl przeprosić Krystynę Zachwatowicz-Wajdę za zamieszczenie na portalu obraźliwych komentarzy po śmierci Andrzeja Wajdy – poinformowała adwokat wdowy po reżyserze Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.

Decyzja dotyczy drastycznych, m.in. antysemickich wpisów w komentarzach na portalu film.interia.pl dokonywanych przez anonimowych użytkowników po śmierci reżysera w 2016 r.

Jak przekazała adwokat Turczynowicz-Kieryłło, wyrok krakowskiego sądu jest nieprawomocny.

– Sąd uznał racje żony zmarłego, że wolność słowa nie jest nieograniczona. Nie może naruszać godności i praw człowieka. Kult pamięci bliskich zmarłych jest niekwestionowanym dobrem osobistym, podlegającym ochronie prawnej. Dopuszczanie do niekontrolowanej publikacji tzw. mowy nienawiści może prowadzić do zanikania podstawowych wartości i wrażliwości społecznej – dodała Turczynowicz-Kieryłło.

Z informacji przekazanych przez mecenas wynika, że roszczenia w tej sprawie zostały zgłoszone w 2016 r. Proces ruszył na początku 2017 r.

W opinii Turczynowicz-Kieryłło z orzecznictwa sądowego wynika, że osoby bliskie mogą domagać się ochrony czci i honoru zmarłych, gdyż uczucia i stosunek osób żyjących do zmarłych są częścią kultury i dziedzictwa każdego społeczeństwa i narodu.

– Bezsprzecznie zmarły reżyser Andrzej Wajda był twórcą filmów, które nie tylko opisywały, ale i kształtowały historię Polski; filmów, które budziły naszą obywatelską odpowiedzialność i wrażliwość. Stąd szczególnie dotkliwe jest dopuszczanie do publikowania tego typu komentarzy – oceniła adwokat wdowy po reżyserze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej