Rodzina Franco odrzuciła oferowane przez rząd miejsce pochówku generała

Mauzoleum i bazylika Valle de los Caidos (dolina poległych), które służy jako grobowiec dla byłego dyktatora Francisco Franco i gdzie pochowanych jest ponad 30 000 bojowników z obu stron wojny domowej w San Lorenzo de El Escorial (fot. REUTERS/Susana Vera)

Wnuki Francisco Franco odrzuciły propozycję przeniesienia szczątków generała na cmentarz w El Pardo z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos) – informują hiszpańskie media. Na nekropolii tej spoczywa zmarła w 2017 r. jedyna córka Franco – Carmen Polo.

Hiszpańscy socjaliści chcą zakazać czczenia gen. Franco w nowym miejscu pochówku

Rządząca Hiszpanią partia socjalistyczna (PSOE) zapowiedziała 6 listopada wprowadzenie przepisów zakazujących czczenia gen. Francisco Franco w...

zobacz więcej

„Rodzina generała Franco odrzuciła tę nieformalną propozycję, wskazując, że miejsce to nie gwarantuje bezpieczeństwa przed potencjalnymi aktami wandalizmu” – ustaliła madrycka gazeta „La Razon”; ujawniła, że rząd proponował stałą obecność żandarmerii przy grobie.

Według „La Razon” jedynym miejscem pochówku Franco, na które po ewentualnej ekshumacji zgadza się rodzina, jest stołeczna katedra Almudena. W jej krypcie rodzina generała ma własny grobowiec. Wnuki generała chciałyby, aby ponowny pogrzeb odbył się z ceremoniałem państwowym.

Opcję złożenia Franco w Almudenie odrzuca natomiast rząd Pedro Sancheza, twierdząc, że świątynia ta mogłaby się stać w przyszłości miejscem pochwalania ideologii frankistowskiej.

Rząd planuje przeprowadzenie ekshumacji do końca stycznia 2019 r.

Hiszpańscy socjaliści chcą zakazać czczenia gen. Franco w nowym miejscu pochówku

Rządząca Hiszpanią partia socjalistyczna (PSOE) zapowiedziała 6 listopada wprowadzenie przepisów zakazujących czczenia gen. Francisco Franco w...

zobacz więcej

„Aby wykluczyć możliwość złożenia zwłok Franco w katedrze, rząd Sancheza zamierza wydać dekret zakazujący tego pochówku” – dowiedział się „La Razon”.

Adwokat rodziny nie widzi możliwości kompromisu między jego klientami a socjalistycznym gabinetem Sancheza. Zaznaczył, że potomkowie Franco „nie chcą niczego od obecnego rządu”.

Rządzący krajem od czerwca socjaliści uznali przeniesienie szczątków generała za jeden z priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-39, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Rodzina Franco twierdzi, że pośpiech, z jakim mniejszościowy rząd Sancheza próbuje przeprowadzić ekshumację generała, wynika z braku politycznej oferty tego gabinetu, rewanżyzmu i próby zdobycia lewicowego elektoratu.

źródło:

Zobacz więcej