RAPORT

Pogarda

Ukraina uczci przywódcę nacjonalistów. Będą oficjalne obchody urodzin Bandery

To kolejna inicjatywa na Ukrainie, honorująca przywódcę nacjonalistów (fot. arch. PAP/SERGEY DOLZHENKO)
To kolejna inicjatywa na Ukrainie, honorująca przywódcę nacjonalistów (fot. arch. PAP/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

110. rocznica urodzin Stepana Bandery, która przypada 1 stycznia przyszłego roku, będzie obchodzona na Ukrainie oficjalnie. Taką decyzję podjął ukraiński parlament. To kolejna inicjatywa honorująca przywódcę ukraińskich nacjonalistów.

Rok 2019 ogłoszony rokiem Bandery i OUN w obwodzie lwowskim

2019 będzie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – postanowiła Lwowska Rada Obwodowa, która chce w ten sposób uczcić 110....

zobacz więcej

Ukraina na szczeblu państwowym upamiętni przypadającą w nadchodzącym roku 110. rocznicę urodzin przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery – postanowiła Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie.

W przyjętej rezolucji deputowani zdecydowali, że oprócz rocznicy urodzin Bandery uroczystości państwowe odbędą się w 2019 r. m.in. z okazji 100-lecia Aktu Zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową oraz 30. rocznicy wyjścia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia.

W zeszłym tygodniu Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. „Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 r. Rokiem Stepana Bandery” – głosi oświadczyła rady.

Kilka dni później ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion oświadczył na Twitterze, że ta decyzja go zaszokowała. „Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców – oświadczył ambasador.

Prezes ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz odpowiedział, że „istnieje potrzeba poparcia faktami tezy ambasadora Izraela o »bezpośrednim udziale Stepana Bandery w straszliwych antysemickich zbrodniach«”.

Ambasador Izraela zszokowany decyzją w sprawie roku Bandery

Ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion oświadczył, że był zszokowany decyzją Lwowskiej Rady Obwodowej, która ogłosiła, iż rok 2019 będzie rokiem...

zobacz więcej

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 r. czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 r. na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 r. na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie; znalazł się na wolności po ataku Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. 30 czerwca 1941 r. ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r.

Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 r. został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W 2010 r. Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało protesty w Rosji i w Polsce.

Niedawno w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej