
Delikatne głaskanie dziecka zmniejsza aktywność mózgu odpowiadającą za odczuwanie bolesnych przeżyć. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University przeprowadzili nowe badanie.
Funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji zamierzają zbadać studenci z trzech wrocławskich uczelni....
zobacz więcej
Podczas przeprowadzania badań krwi monitorowano aktywność mózgu u 32 dzieci. Połowa z nich była wcześniej głaskana miękką szczotką. U tych dzieci zauważono zmniejszenie o 40 proc. aktywności części mózgu, która odpowiada za odczuwanie bólu.
– Dotyk wydaje się mieć potencjał przeciwbólowy. Co więcej, w tym przypadku nie występuje ryzyko efektów ubocznych – powiedziała profesor Rebeccah Slater, która pracowała przy przeprowadzaniu tego badania.
– Jeśli lepiej zrozumiemy neurobiologiczne podstawy technik takich jak masaż noworodka, możemy udoskonalić porady, które przekazujemy rodzicom – dodała.
Ludzkie białko RBBP6 pomaga w zwalczaniu wirusa Ebola, zakłócając cykl jego namnażania – informuje pismo „Cell”.
zobacz więcej
Z badania wynika, że ważna jest odpowiednia prędkość głaskania dzieci (3 cm na sekundę), ponieważ aktywuje ona te neurony, które - jak wykazano - zmniejszają odczuwany ból.
Jak powiedziała prof. Rebeccah Slater, istnieją dowody sugerujące, że powolny, delikatny dotyk może wywołać zmiany w aktywności mózgu u niemowląt.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University. Zapowiedziane jest powtórzenie eksperymentu u wcześniaków.