RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Głaskanie dzieci łagodzi ból. Nowe badania

Z badania wynika, że ważna jest prędkość głaskania dzieci (fot. Shutterstock/fizkes)
Z badania wynika, że ważna jest prędkość głaskania dzieci (fot. Shutterstock/fizkes)

Najnowsze

Popularne

Delikatne głaskanie dziecka zmniejsza aktywność mózgu odpowiadającą za odczuwanie bolesnych przeżyć. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University przeprowadzili nowe badanie.

Wrocławscy studenci w konkursie ESA. Zbadają komórki nowotworowe w hipergrawitacji

Funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji zamierzają zbadać studenci z trzech wrocławskich uczelni....

zobacz więcej

Podczas przeprowadzania badań krwi monitorowano aktywność mózgu u 32 dzieci. Połowa z nich była wcześniej głaskana miękką szczotką. U tych dzieci zauważono zmniejszenie o 40 proc. aktywności części mózgu, która odpowiada za odczuwanie bólu.

– Dotyk wydaje się mieć potencjał przeciwbólowy. Co więcej, w tym przypadku nie występuje ryzyko efektów ubocznych – powiedziała profesor Rebeccah Slater, która pracowała przy przeprowadzaniu tego badania.

– Jeśli lepiej zrozumiemy neurobiologiczne podstawy technik takich jak masaż noworodka, możemy udoskonalić porady, które przekazujemy rodzicom – dodała.

Naukowcy zidentyfikowali ludzkie białko, które zwalcza wirusa Ebola

Ludzkie białko RBBP6 pomaga w zwalczaniu wirusa Ebola, zakłócając cykl jego namnażania – informuje pismo „Cell”.

zobacz więcej

Z badania wynika, że ważna jest odpowiednia prędkość głaskania dzieci (3 cm na sekundę), ponieważ aktywuje ona te neurony, które - jak wykazano - zmniejszają odczuwany ból.

Jak powiedziała prof. Rebeccah Slater, istnieją dowody sugerujące, że powolny, delikatny dotyk może wywołać zmiany w aktywności mózgu u niemowląt.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Liverpool John Moores University. Zapowiedziane jest powtórzenie eksperymentu u wcześniaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej