RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Odbudowa kościoła w syberyjskim Białymstoku ruszy na wiosnę

Nowy budynek będzie nawiązywał do pierwotnej budowli (fot. TVP)

Na przyszły rok przesunięty został start odbudowy po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Pierwotny projekt okazał się zbyt kosztowny w stosunku do założeń, ale jest już nowy. Prace budowlane mają ruszyć, gdy pozwoli na to pogoda.

Białostoczanie zbierają na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii

Wystawa zdjęć ze wsi Białystok na zachodniej Syberii ma zachęcać mieszkańców Białegostoku w Podlaskiem, by wsparli odbudowę zniszczonego w pożarze...

zobacz więcej

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony „za chlebem” i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Miejscowa społeczność chce kościół odbudować. Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie”, zbiera parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie ub. roku. Jej wsparcie zadeklarowały m.in. władze Białegostoku i środowiska polonijne. Koszty wszystkich prac szacowane są na równowartość około 150 tys. euro. – Na koniec listopada na koncie mieliśmy trochę ponad 95 tys. euro – poinformowała we wtorek Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami.

W optymistycznym scenariuszu prace miały ruszyć wiosną tego roku. Projekt architektoniczny był gotowy, a parafia czekała na pozwolenie na budowę.

Okazało się jednak, że koszt realizacji tego projektu dwukrotnie przewyższałby założenia finansowe. – Choć firma otrzymała informację o maksymalnym koszcie budowy, nie dostosowała się do niego. Początkowo trwały negocjacje, bezskuteczne, w końcu zdecydowano się zmienić projekt, na mniejszy budynek, tańszy – wyjaśniła Agnieszka Kaniewska.

Podkreśliła, że budynek będzie nawiązywał do pierwotnej budowli. Dopinane są szczegóły projektu, by parafia mogła podpisać umowę na wykonawstwo. W założeniach wykonawcą miałaby być firma projektowa. – Jezuici chcą podpisać umowę tak, aby późną wiosną (przyszłego roku) rozpocząć budowę – dodała.


Akcja „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat.

źródło:

Zobacz więcej