Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Politycy UE otrzymali podwyżki. Donald Tusk zarobi tyle co Jean-Claude Juncker

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Donald Tusk otrzymał 550 euro podwyżki i zarabiać będzie 32 700 euro miesięcznie. To oznacza, że otrzyma taką samą kwotę jak szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Pensje polityków i urzędników UE wzrosły o 1,7 proc.

Polska będzie miała wpływ na kształt przyszłego eurobudżetu

Na szczycie w Brukseli w piątek unijni przywódcy dali eurogrupie mandat do prac na projektem budżetu strefy euro. Na jego kształt mają mieć jednak...

zobacz więcej

„The Guardian” poinformował, że urzędnicy UE otrzymali podwyżki.

Pensje parlamentarzystów i najwyższych urzędników wzrosły o 1,7 proc.

Wynagrodzenia są obliczane co roku przez Europejski Urząd Statystyczny. Zasady wynagradzania unijnych urzędników oparte są na 16-stopniowej skali, której podstawą jest staż pracy. Pensja wzrasta co dwa lata, jednak znaczenie przy ustalaniu podwyżek ma także inflacja i rozwój wynagrodzeń w krajach członkowskich UE.

„The Guardian” informuje, że wpływ na poziom wynagrodzeń mają też koszty życia w Belgii i Luksemburgu, gdzie pracuje znaczna część polityków.

Urzędnicy mogą również liczyć na takie przywileje jak: dodatek rodzinny, edukacyjny czy zagraniczny.

Wzrost wynagrodzeń oznacza, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk będzie zarabiał o 550 euro więcej niż dotychczas. Tym samym zrównał się zarobkami z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem, który inkasuje 32 700 euro.

źródło:
Zobacz więcej