RAPORT

Tusk kontra Tusk

Obniżenie bonifikaty zgodne z prawem? Premier polecił wojewodzie przeanalizowanie uchwały

Stołeczni radni przegłosowali w grudniu, że bonifikata wyniesie zaledwie 60 proc. (fot. PAP/Piotr Nowak)
Stołeczni radni przegłosowali w grudniu, że bonifikata wyniesie zaledwie 60 proc. (fot. PAP/Piotr Nowak)

Premier Mateusz Morawiecki polecił wojewodzie mazowieckiemu, żeby przeanalizował uchwałę Rady Warszawy ws. obniżenia bonifikat pod kątem tego, czy jest zgodna z prawem – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Posłanka PO: Ci, którzy głosowali za 98-proc. bonifikatą, powinni poniewierać się w piekle

Obniżenie bonifikaty przez stołecznych radnych wywołało ostry spór na scenie politycznej. – Problem wziął się z ustawy rządowej, przegłosowanej w...

zobacz więcej

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W miniony czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł.

Do sprawy bonifikat Dworczyk odniósł się we wtorek w radiu RMF FM. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby te bonifikaty były jak najwyższe. Likwidowaliśmy użytkowanie wieczyste i zmienialiśmy je na własność po to, żeby Polacy mogli się poczuć właścicielami swoich mieszkań, swoich nieruchomości, i zrobimy wszystko, żeby taka możliwość była. Dlatego premier polecił wojewodzie, panu Zdzisławowi Sipierze, żeby przeanalizować uchwałę przyjętą w zeszłym tygodniu przez Radę Warszawy pod kątem tego, czy jest zgodna z prawem – powiedział minister.

Jak dodał, „jeżeli były okoliczności, że przyjęcie tej uchwały było niezgodne z prawem, to wojewoda ma prawo uchylić tę uchwałę”.

– Już w tej chwili można powiedzieć, że ta nowa uchwała nie wejdzie w życie od 2 stycznia. Co to oznacza? To oznacza, że na początku stycznia warszawiacy będą mogli składać wnioski o zmianę użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą 98 proc., ponieważ będzie działała uchwała podjęta przed wyborami samorządowymi – podkreślił szef KPRM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej