Posłanka PO: Ci, którzy głosowali za 98-proc. bonifikatą, powinni poniewierać się w piekle

Rada Warszawy zdecydowała o obniżeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Obniżenie bonifikaty przez stołecznych radnych wywołało ostry spór na scenie politycznej. – Problem wziął się z ustawy rządowej, przegłosowanej w lipcu 2018 roku. PiS postanowił wycofać się z użytkowania wieczystego na rzecz własności. Rozpisał to w ustawie na 20 lat – powiedziała na antenie RMF FM posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska.

Kaleta: Deweloperzy będą przejmować kamienice z 95-procentową bonifikatą

– Rafał Trzaskowski na infografice informuje, że opłata za przekształcenie całych budynków nie ulega zmianie, więc deweloperzy przejmujący całe...

zobacz więcej

Parlamentarzystka za zamieszanie obarcza partię rządzącą. – Kiedy PiS bardzo populistycznie wystąpił z propozycją, żeby grunty, których właścicielem jest miasto, żeby tam obowiązywała bonifikata 98 proc., to ten sam PiS w swojej ustawie rządowej zapisał bonifikatę na poziomie 60 proc. – przekonywała.

– W piekle powinni się poniewierać wszyscy, którzy za tą 98-procentową bonifikatą głosowali. Było to tuż przed wyborami. Jedyni, którzy nie trafią do piekła, to jest Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej skarbnik miasta, którzy bardzo przytomnie przekonywali wtedy wszystkich, którzy mieli wtedy głosować na tak albo na nie, że 98-proc. bonifikata jest szaleństwem – oceniła.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W miniony czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty, na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty – na poziomie około 1,8 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej