Cezary Kochalski nowym przedstawicielem prezydenta w KNF. Zdzisław Sokal odwołany

Prezydent Andrzej Duda powołał nowego swojego przedstawiciela w KNF – Cezarego Kochalskiego (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwołał z funkcji swego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego Zdzisława Sokala, w jego miejsce powołał Cezarego Kochalskiego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Maciej Wąsik reprezentantem ministra koordynatora służb specjalnych w KNF

Sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik ma reprezentować ministra koordynatora służb specjalnych w Komisji Nadzoru Finansowego – potwierdziła...

zobacz więcej

Decyzja w tej sprawie zapadła 13 grudnia, ale podano ją do wiadomości dopiero w poniedziałek wieczorem. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha wyjaśnił, że zmiana nastąpiła na prośbę samego Sokala i była związana ze zmianą przepisów o nadzorze na rynku finansowym.

– Według nowej konstrukcji KNF z głosem doradczym w Komisji zasiada przedstawiciel BFG, a wiadomym było, że nie można łączyć tego rodzaju statusu, że z jednej strony pan prezes Sokal zasiada jako przedstawiciel w KNF z głosem doradczym, z drugiej strony miałby być zarazem przedstawicielem prezydenta z głosem stanowiącym – takim, który może się wypowiadać w głosowaniu. Stąd to pan prezes Sokal z tego rodzaju inicjatywą wyszedł – wskazał minister.

Zaznaczył również, że prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pozostaje na stanowisku doradcy prezydenta. – Nowym przedstawicielem prezydenta – i we wtorek będzie pierwsze posiedzenie w KNF, podczas którego tę funkcję będzie wykonywał – jest pan profesor Cezary Kochalski, ekonomista, doradca prezydenta RP, a także człowiek, który ma doświadczenie w bankowości – podkreślił wiceszef KPRP.

Wskazał jednocześnie, że w ramach „poszerzonego KNF” Kochalski będzie miał możliwość współpracy „z innym doradcą prezydenta RP, z Zdzisławem Sokalem, który w KNF-ie pozostaje, ale z głosem doradczym, jako przedstawiciel BFG”.

Kim jest Cezary Kochalski?

Cezary Kochalski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji oraz studia podyplomowe w Uniwersytecie w Stirling (Wielka Brytania) w zakresie rachunkowości i finansów.

Kochalski jest autorem ponad stu publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, analizy finansowej, controllingu, zarządzania strategicznego, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania wartością.


Nieoficjalnie: prezydent wezwał Zdzisława Sokala na rozmowę

źródło:

Zobacz więcej