RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Niemcy wypłacą odszkodowania osobom, które zbiegły z III Rzeszy jako dzieci

Jak się przypuszcza, obecnie żyje około tysiąca uratowanych, z czego około połowy w Wielkiej Brytanii (fot. Imagno/Getty Images)

Niemcy wypłacą jednorazowe odszkodowania uchodźcom, głównie Żydom, których ewakuowano z hitlerowskich Niemiec jako dzieci – poinformowała Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec z siedzibą w Nowym Jorku.

Dzieci uprowadzone przez III Rzeszę bez prawa do odszkodowania

Dzieci porwane i poddane germanizacji w III Rzeszy nie mają prawa do odszkodowania – ocenił Sąd Administracyjny w Kolonii. Ofiary zamierzają...

zobacz więcej

Według niej niemiecki rząd zgodził się wypłacić po 2,5 tys. euro nadal żyjącym spośród około 10 tys. osób, które zdołały zbiec z III Rzeszy do Wielkiej Brytanii w ramach akcji Kindertransport, rozpoczętej dokładnie 80 lat temu.

Jak się przypuszcza, obecnie żyje jeszcze około tysiąca uratowanych, z czego około połowy w Wielkiej Brytanii. Odszkodowania uważa się za „symboliczne uznanie ich cierpień” – zaznaczył negocjator Konferencji Greg Schneider.

Jak powiedział agencji Associated Press, „niemal we wszystkich przypadkach rodzice, którzy pozostali, zginęli w obozach koncentracyjnych w Holokauście, a ich dzieci miały wstrząsające problemy psychologiczne”.

Po znanym jako noc kryształowa pogromie niemieckich Żydów w listopadzie 1938 r. brytyjski rząd zgodził się przyjąć bliżej nieokreśloną liczbę żydowskich dzieci jako uchodźców z hitlerowskich Niemiec i zaanektowanych przez nie terytoriów.

Pierwszy z tych transportów dotarł do brytyjskiego portu Harwich 2 grudnia 1938 r., a ostatni opuścił Niemcy 1 września 1939 r. Całą akcję zamknął wyjazd grupy dzieci z Holandii w dniu jej wojskowej kapitulacji 14 maja 1940 r. Ok. 7,5 tys. z łącznie 10 tys. uratowanych było pochodzenia żydowskiego.

Około połowy objętych akcją Kindertransport umieszczono u brytyjskich rodzin zastępczych, a pozostali zamieszkali w schroniskach, szkołach lub na farmach. Według Schneidera wielu przeniosło się po wojnie do USA, Izraela, Kanady, Australii i innych państw.

źródło:

Zobacz więcej