Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja wznowiła poszukiwania

Poszukiwania związane z zaginięciem Iwony Wieczorek, Gdańsk (Fot. Policja pomorska)

Policjanci podjęli nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Służby z psami tropiącymi i wykrywaczami metalu rozpoczęły poszukiwania we wtorek rano na terenie jednej z gdańskich dzielnic. Iwona Wieczorek w nocy z 16 na 17 lipca 2010 r. wyszła z jednego z sopockich klubów i zaginęła w drodze do domu.

Znowu szukają ciała Iwony Wieczorek

Policja przeczesuje teren dawnych działek w pasie nadmorskim w Gdańsku. Do poszukiwań zaangażowano kilkunastu funkcjonariuszy pionu kryminalnego...

zobacz więcej

Jak podaje gdańska policja, kilkudziesięciu funkcjonariuszy szuka Iwony Wieczorek na niesprawdzanym dotąd terenie do zmierzchu - ma być to obszar jednej z dzielnic Gdańska. Funkcjonariusze mają do dyspozycji psy tropiące i wykrywacze metalu. Użycie przez nich ciężkiego sprzętu i georadarów nie zostało przewidziane.

– Cały czas trwają poszukiwania. Przed chwilą rozmawiałam z policjantami, którzy są na miejscu. Przewidują, że czynności będą trwały do wieczora. Na miejscu jest ok. 30 osób, współpracujemy z innymi służbami, szczególnie strażakami. Do poszukiwań użyty jest też pies tropiący, wyspecjalizowany w poszukiwaniu zwłok – powiedziała portalowi tvp.info podinsp. Joanna Kowalik-Kosińska, rzeczniczka pomorskiej policji.

Z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa służby nie informują, które dokładnie tereny będą sprawdzane. Policja nie chce, aby poszukiwania zostały w jakikolwiek sposób zakłócone.

O wynikach poszukiwań policja ma poinformować dopiero po ich zakończeniu. Prawdopodobnie będzie to wtorkowy wieczór.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że miejsce poszukiwań zostało wyznaczone na podstawie najnowszej opinii biegłego. Policja zapewnia, że nie ma to żadnego związku z ostatnimi publikacjami, które ukazały się w tej sprawie.

W 2017 r. pomorska policja opublikowała nieznany wcześniej zapis z monitoringu dotyczący zaginięcia Iwony Wieczorek. Widać na nim „mężczyznę z ręcznikiem”. Mężczyzna szedł za 19-latką, jednak nie został nigdy odnaleziony.

Iwona Wieczorek zaginęła 17 lipca 2010 r. Nad ranem odłączyła się od grupy znajomych, z którymi przebywała w Sopocie i – jak zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego – szła samotnie deptakiem biegnącym przez nadmorski park i las w kierunku Gdańska, gdzie mieszkała. Do domu jednak nie dotarła. Jej los pozostaje nieznany.

W trakcie umorzonego w 2012 r. śledztwa dotyczącego zaginięcia 19-latki przesłuchano około 300 świadków. W czasie postępowania co najmniej dwukrotnie przeszukano plaże i wydmy oraz pas nadmorski w okolicach, w których ostatnio była widziana Iwona. Sprawdzono m.in. stawy i studzienki kanalizacyjne. Przeszukano miejsca wskazane przez jasnowidzów, którzy skontaktowali się z policją lub rodziną zaginionej.

Mimo umorzenia postępowania policja i prokuratura nadal pracują nad sprawą, przesłuchują kolejne osoby, prowadzą też przeszukania w terenie. Choćby w 2017 r. przeprowadzono kompleksowe badania pasa nadmorskiego, które objęły 14 hektarów terenu parkowego i leśnego. Prowadzono je z pomocą georadaru, wykrywaczy metalu, koparek, a także psów wyspecjalizowanych w poszukiwaniu zwłok. Policja informowała, że teren został bardzo dokładnie sprawdzony. Nie natrafiono jednak na nic, co pozwoliłoby rozwiązać zagadkę zaginięcia młodej kobiety.


źródło:
Zobacz więcej