RAPORT

Kampania 2020

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek rodziny gen. Franco o zablokowanie ekshumacji

Socjalistyczny rząd chce przeniesienia zwłok hiszpańskiego przywódcy już w styczniu 2019 r. (fot. REUTERS/Sergio Perez)

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wniosek rodziny generała Francisco Franco o zablokowanie ekshumacji i przeniesienia jego szczątków poza Dolinę Poległych (Valle de los Caidos), podmadryckie mauzoleum wojny domowej. Wciąż nieznane jest miejsce nowego pochówku Franco.

Hiszpańscy socjaliści chcą zakazać czczenia gen. Franco w nowym miejscu pochówku

Rządząca Hiszpanią partia socjalistyczna (PSOE) zapowiedziała 6 listopada wprowadzenie przepisów zakazujących czczenia gen. Francisco Franco w...

zobacz więcej

W werdykcie sąd oznajmił, że nie istnieją przesłanki do zatrzymania uruchomionej 8 listopada procedury administracyjnej, która ma na celu ekshumację Franco i złożenie jego szczątków w innym miejscu.

Według rządu w Madrycie w wyniku decyzji Sądu Najwyższego istnieje możliwość ekshumacji Franco w styczniu 2019 r.

Na początku listopada premier Pedro Sanchez poinformował, że ekshumacja i przeniesienie zwłok Franco będzie opóźnione. Dotychczas socjalistyczny gabinet zapowiadał, że ponowny pochówek generała odbędzie się najpóźniej do Bożego Narodzenia.

Deklaracja szefa socjalistycznego rządu była trzecią zmianą terminu przeniesienia Franco poza mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych. Wcześniej rząd wyznaczał maksymalną datę kolejnego pochówku na wrzesień, a następnie na 24 grudnia.

Wciąż nieznane jest miejsce nowego pochówku Franco. Rodzina generała w październiku nie wykluczała przeniesienia jego szczątków do madryckiej katedry Almudena, ale żąda spełnienia kilku warunków, w tym specjalnego protokołu podczas ponownego pogrzebu. Chodzi m.in. o odegranie hymnu państwowego i o salut armatni.

Rząd Hiszpanii prosi Watykan o zablokowanie pochówku gen. Franco w katedrze

Hiszpański rząd zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zablokowanie pochówku generała Francisco Franco w madryckiej katedrze Almudena....

zobacz więcej

Pochowaniu generała w Almudenie niechętny jest tymczasem rząd Sancheza. Socjalistyczny gabinet próbował wpłynąć na arcybiskupa Madrytu, aby ten zakazał pochówku Franco w stołecznej katedrze. Kardynał Carlos Osoro twierdzi jednak, że nie może tego zabronić, gdyż rodzina Franco ma własny grobowiec w krypcie tej świątyni.

13 września Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok Franco poza Dolinę Poległych, gdzie generał został pochowany w 1975 r. Głosowanie odbyło się na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza.

Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Zapowiedź ekshumacji Franco spowodowała wzrost liczby zwiedzających Dolinę Poległych w tym roku. Władze mauzoleum szacują, że od stycznia do listopada 2018 r. przybyło tam łącznie ponad 340 tys. osób, czyli o 57,3 tys. więcej niż w całym 2017 r. Rekordowy był sierpień, kiedy do Valle de los Caidos przybyło 60 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej