RAPORT

Pogarda

Nasilają się prześladowania chrześcijan w Indiach

Mężczyzna usuwa krzyż z wejścia do domu po konwersji z chrześcijaństwa na hinduizm (fot. REUTERS/Adnan Abidi)
Mężczyzna usuwa krzyż z wejścia do domu po konwersji z chrześcijaństwa na hinduizm (fot. REUTERS/Adnan Abidi)

Najnowsze

Popularne

Zbliżające się Boże Narodzenie i przygotowania do jego obchodów nie podobają się hinduistycznym ekstremistom. W stanie Asam w północno-wschodnich Indiach sprofanowano katolicki kościół. Natomiast w Tamil Nadu tłum pobił protestantów śpiewających kolędy.

Indie: Nie słabnie przemoc wobec chrześcijan. Ponad 100 przypadków w ciągu pięciu miesięcy

Co najmniej 101 przypadków przemocy wobec chrześcijan odnotowano w Indiach od stycznia do końca maja 2018 r. Dane te ogłosiła chrześcijańska...

zobacz więcej

Zdewastowane wnętrze, uszkodzony krucyfiks i wyrzucona na zewnątrz figura Maryi – w takim stanie mieszkańcy Chapatali zastali swój kościół, idąc rano do pracy. Informacja rozeszła się błyskawicznie i zgromadziła na miejscu tysiące ludzi.

Policja natychmiast zatrzymała dwóch podejrzanych mężczyzn w wieku 45 i 55 lat, którzy według zeznań świadków kręcili się wokół kościoła poprzedniej nocy.

Ordynariusz tamtejszej diecezji bp Joseph Aind potępił stanowczo atak na świątynię, żądając jednocześnie dokładnego śledztwa na wysokim szczeblu.

– Ludzie żyli wspólnie na tych terenach w atmosferze braterstwa i pokoju jeszcze za czasów kolonialnych. Tylko siły zewnętrzne, kierujące się ukrytymi interesami, mogły dokonać takiego antyspołeczny aktu – zwraca uwagę hierarcha. Apeluje on także do rządu, aby zapewnił bezpieczeństwo, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

Do innego incydentu doszło w stanie Tamil Nadu, kiedy to grupa protestanckich śpiewaków została zaatakowana przez rozwścieczony tłum podczas prezentacji utworów kolędowych. 16 chrześcijan zostało dotkliwie pobitych przez około 150 hinduistów. Tłum nie życzył sobie, aby śpiewali kolędy.

Podobna sytuacja miała miejsce przed kilkoma dniami w Satna w Madhya Pradesh. 30 seminarzystów i dwóch księży przez kilka godzin było zakładnikami fundamentalistów po tym, jak chcieli udać się do odległej wioski z kolędowym koncertem.

Prześladowcy ostatecznie spalili jeden z samochodów należących do seminarium, a następnie rozprzestrzeniali informacje, jakoby grupa miała nawracać na chrześcijaństwo. Prozelityzm jest w Indiach zakazany przez prawo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej