„Bereszit” wyląduje na Księżycu. Izraelczycy zbudowali pojazd międzyplanetarny

Zamontowanie kapsuły czasu zakończyło proces budowy statku „Bereszit” (fot. FB/SpaceIL)

Izrael może być czwartym, po Stanach Zjednoczonych, Związku Sowieckim i Chinach, krajem, który wyśle miękko lądujący statek kosmiczny na Księżyc. Inżynierowie wyposażyli pojazd w ostatni element: kapsułę czasu.

Pierwszy polski satelita wykonał zdjęcie Ziemi

Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez...

zobacz więcej

Bereszit – tak będzie się nazywał izraelski pojazd księżycowy, który ma wyruszyć na Srebrny Glob w pierwszych miesiącach 2019 r. Nazwa pochodzi od hebrajskiego tytułu Księgi Rodzaju, a jednocześnie jej pierwszych słów: „Na początku” („...Bóg stworzył niebo i ziemię”).

Statek ma wysokość ok. 1,5 metra i kształt okrągłego stołu wspartego na czterech nogach z włókna węglowego i waży 585 kg. Dwie trzecie tej masy stanowi paliwo.

– Budowa statku została zakończona, testy również. Pojazd w ciągu kilku tygodni będzie gotowy do wysyłki na Przylądek Canaveral – poinformował szef SpaceIL, organizacji non-profit powołanej specjalnie w celu realizacji projektu izraelskiego lotu księżycowego.

W najbliższych miesiącach statek zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z centrum lotów kosmicznych NASA na Florydzie przez rakietę SpaceX Falcon 9.W odległości 60 tys. km od Ziemi statek odłączy się od rakiety nośnej i zacznie okrążać naszą planetę po rozszerzającej się orbicie eliptycznej i po dwóch miesiącach lotu przejdzie na orbitę okołoksiężycową. Następnie zmniejszy prędkość i miękko wyląduje na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. – Miejsce lądowania jest położone między miejscami lądowań misji Apollo 15 i Apollo 17. Jest to równina, występują jednak na niej niewielkie kratery, jest też wiele głazów – wyjaśnił Anteby.

Ostatnim elementem zamontowanym w statku jest kapsuła czasu. To pojedynczy dysk wielkości płyty CD, ale odporny na warunki występujące w przestrzeni pozaziemskiej, na którym zapisano takie dane jak dziecięce obrazki, zdjęcia, informacje o izraelskiej kulturze czy historii ludzkości.

Polska flaga na Marsie. NASA publikuje zdjęcia

NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną – obok flag m.in. USA,...

zobacz więcej

– Kapsuła pozostanie na Księżycu, w tamtejszym środowisku, a za kilkadziesiąt lat może ktoś wyśle po nią jakiś statek – oświadczył Anteby. Sprecyzował on, że Bereszit ma też urządzenie do prowadzenia pomiarów księżycowego pola magnetycznego.

Organizację SpaceIL stworzyli młodzi izraelscy naukowcy po ogłoszeniu przez Google konkursy na budowę i realizację misji bezzałogowego statku księżycowego. Konkurs oficjalnie zakończył się bez wyłonienia zwycięzcy.

Obecnie jest ona wspierana przez kilku amerykańskich miliarderów, współpracuje z nią również izraelski państwowy producent samolotów i uzbrojenia Israel Aerospace Industries.

Dotąd miękko lądujące statki kosmiczne wysyłali – w latach 60. i 70. XX wieku – Amerykanie i Sowieci, a w 2013 r. dokonali tego czynu Chińczycy. Jeśli misja Bereszit się powiedzie, Izrael będzie czwartym takim krajem.

źródło:
Zobacz więcej