Minister zdrowia: Mamy jedne z najtańszych leków w Europie

Jak zapewnił Szumowski, Ministerstwo Zdrowia „nie idzie na pasku koncernów” (fot. Shutterstock/Bohbeh)

– Ministerstwo Zdrowia nie idzie na pasku koncernów; mamy jedne z najtańszych leków w Europie. Koncerny płaczą, że je docisnęliśmy do ściany – powiedział w RMF24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wiceminister zdrowia: Chcemy płacić za wyniki terapii

Wiceminister zdrowia Marcin Czech wyraził nadzieję, że w przyszłym roku rozpocznie się program pilotażowy polegający na wdrożeniu systemu, w którym...

zobacz więcej

Szumowski był pytany o poniedziałkowy artykuł „Gazety Wyborczej”, która donosi, że w środę MZ opublikowało nową listę leków refundowanych, na której nie było 14 leków generycznych (mających tańsze zamienniki) firmy Adamed. Według „Wyborczej” na żądanie firmy wiceminister zdrowia Marcin Czech wpisał leki z powrotem na listę, choć nie wynegocjował na nie niższej ceny.

– Myślę, że to jest opis rzeczywistości niezgodny z prawdą – skomentował doniesienia Szumowski. Jak wyjaśnił, ostateczna lista wciąż nie została opublikowana.

– Jest projekt listy. Do niej będą dochodziły kolejne pozycje, ponieważ nadal są negocjacje i nadal są wpisywane nowe leki (...). Dopiero lista zostanie podpisana, jak będzie pełna. W tej chwili ona będzie się zmieniała. Cały czas – poinformował.

Jak zapewnił, Ministerstwo Zdrowia „nie idzie na pasku koncernów”. – Mamy jedne z najtańszych leków. Koncerny głównie płaczą, że je docisnęliśmy do ściany. To jest główna troska koncernów – zapewnił.

Szumowski: Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu

Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział Łukasz Szumowski podczas konferencji podsumowującej działania...

zobacz więcej

Dodał, że „dosyć dociśnięty do ściany, jeśli chodzi o ceny leków”, jest także koncern Adamed. – Po to, żeby pacjenci polscy mieli te leki w dobrej cenie, najtańszej w tej części Europy – powiedział.

Zdaniem Szumowskiego rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to „straszna choroba”.

– Horror, ponieważ dziecko nie siądzie do wigilii, ponieważ przestaje siedzieć, przestaje chodzić, przestaje łykać, oddychać i w końcu umiera. Rodzice na to patrzą. Patrzą, jak ich dziecko umiera w ciągu roku, dwóch lat i są kompletnie bezradni – powiedział minister.

– Od roku mamy nowy lek, faktycznie dramatycznie drogi i tutaj akurat minister Czech zrobił ogromną robotę, negocjując przez ostatnie miesiące z firmą cenę i warunki leczenia. Chciałem powiedzieć dzisiaj, to jest wyjątkowa dla mnie osobiście również informacja, bo możemy uratować życie tych dzieci, bo one rozwijają się normalnie, jak dostaną ten lek – zapewnił.

źródło:

Zobacz więcej