Syria: Wizyta głowy państwa oskarżonej o zbrodnie wojenne i ludobójstwo

Sprawujący władzę od 1989 roku Omar el-Baszir jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur (fot. Salah Malkawi/ Getty Images)

Po raz pierwszy od blisko ośmiu lat Syrię odwiedził przywódca kraju należącego do Ligi Państw Arabskich. W niedzielę do Damaszku przyleciał prezydent Sudanu Omar el-Baszir, ale cel wizyty nie został podany do wiadomości.

Ostrzał lotniska w Damaszku? „Fałszywy alarm”

Państwowa syryjska agencja prasowa SANA usunęła ze swego serwisu wiadomość o ostrzelaniu przez syryjską obronę przeciwlotniczą wrogich celów...

zobacz więcej

Jak pisze AP, gość z Sudanu został powitany przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada na lotnisku, po czym obaj przywódcy udali się do pałacu prezydenckiego gospodarza spotkania i rozmawiali o relacjach między obydwoma krajami oraz o ostatnich wydarzeniach w Syrii oraz w całym regionie.

Syryjska agencja informacyjna Sana poinformowała, że sudański prezydent podczas spotkania z Asadem wyraził nadzieję, że Syria odzyska swoją ważną rolę w regionie tak szybko, jak to możliwe. Potwierdził także gotowość Sudanu do pełnego wsparcia integralności terytorialnej Syrii.

Syria została wykluczona z Ligi Państw Arabskich w 2011 roku po wybuchu wojny domowej. Kraje arabskie usankcjonowały Damaszek i potępiły Asada za użycie siły militarnej w wewnętrznym konflikcie i brak negocjacji z opozycją. Jak podkreśla AP, ostatnio jednak, w miarę jak armia Asada odnosi coraz więcej sukcesów w wojnie domowej, niektórzy przywódcy państw Ligi coraz częściej mówią o możliwej odbudowie dobrych stosunków z Syrią.

W 2009 roku prezydent Baszir, sprawujący władzę od 1989 roku, został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania – w 2009 i 2010 roku.

źródło:

Zobacz więcej