RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Zebranie obywateli” przed gmachem FSB. Rosjanie przeciw agresji na Ukrainie

Protest zorganizowano na placu Łubiańskim w Moskwie (fot. Sovfoto/UIG via Getty Images)

Moskiewska policja zatrzymała w niedzielę uczestników demonstracji przed siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) na placu Łubiańskim. Zgromadzeni protestowali przeciw działaniom służb siłowych, a także przeciw działaniom militarnym wobec Ukrainy.

Rosja biegnie w miejscu. Dźwiga Majdan

Andriej Zwiagincew opowiada w „Niemiłości” kolejną historię o kryzysie w rodzinie. W dramatycznym finale niespodziewanie komentarzem do akcji czyni...

zobacz więcej

Demonstrację jej uczestnicy nazwali „zebraniem obywateli oburzonych z powodu działań władz”. Uczestniczyło w niej około 50 osób. Zebranie jako forma zgromadzenia nie wymaga wcześniejszego powiadomienia władz.

Jak podała niezależna „Nowaja Gazieta”, policja zatrzymała 12 osób. Jeden z zatrzymanych, Dmitrij Iwanow powiedział, że w samochodzie policyjnym funkcjonariusze grozili mu pobiciem i użyciem paralizatora.

Pierwotnie miał się odbyć pochód antywojenny pod nazwą Marsz o pokój i przeciwko przemocy. Jego organizatorzy, wśród których był obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, zamierzali protestować przeciw – jak zapowiadali – samowoli resortów siłowych w Rosji oraz przeciw wojnie na wschodzie Ukrainy.

Ponomariow został jednak zatrzymany i skazany na areszt, a władze nie zgodziły się na marsz w centrum Moskwy. Format akcji zmieniono więc na „zebranie obywateli” przed gmachem FSB.

źródło:

Zobacz więcej