RAPORT

Kampania 2020

Irański generał zginął czyszcząc broń

Qodratollah Mansouri był weteranem wojny iracko-irańskiej (fot. TT/AVA_Today)

Generał służący w irańskim Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej zginął przypadkową śmiercią. Agencja IRNA podała, że Qodratollah Mansouri postrzelił się w głowę, kiedy czyścił własną broń.

USA nałożyły kolejne sankcje na Iran. W tle „brutalny reżim Asada”

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran. Restrykcje objęły – jak wskazano – „rozległą sieć finansową”, wspierającą powiązaną z Korpusem...

zobacz więcej

Mansouri był weteranem wojny iracko-irańskiej. Ostatnio był komendantem bazy wojskowej Samen al-Aemeh w północno-wschodnim Iraku. Agencja Reutera zwraca uwagę, że to region niezwykle wrażliwy jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

Iran graniczy od wschodu z Afganistanem, będącym czołowym producentem opium, z którego produkuje się heroinę. W regionie tym często dochodzi do starć z grupami przemytników. Na wschodzie aktywność wykazują również sunnickie grupy separatystyczne.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, niezależna od Armii Islamskiej Republiki Iranu. Gwardia ma swoje własne siły lądowe, powietrzne, marynarkę, służby wywiadowcze, jednostkę specjalną oraz paramilitarny Związek Mobilizacji Uciemiężonych. Szacuje się, że w korpusie służy około 160 tys. gwardzistów, nie licząc ZMU.

Stany Zjednoczone uważają Korpus za organizację wspierającą terroryzm.

źródło:
Zobacz więcej