RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmarł Polak po zamachu w Strasburgu. Jego bohaterski czyn ocalił wielu ludzi

Bohaterski czyn Bartosza nie będzie zapomniany (fot. Paola Guigou)
Bohaterski czyn Bartosza nie będzie zapomniany (fot. Paola Guigou)

Zmarł Bartosz Niedzielski, który został ranny podczas wtorkowego zamachu w Strasburgu. Polak rzucił się na terrorystę, udaremniając atak na jeden z klubów. Jego poświęcenie pomogło ocalić wiele istnień. Śmierć 36-latka potwierdziła w niedzielę wieczorem prokuratura w Paryżu, nie podając żadnych szczegółów.

Polak zapobiegł rozlewowi krwi w Strasburgu. „To mógł być drugi Bataclan”

36-letni Bartosz, jeden z rannych w zamachu w Strasburgu, miał zapobiec masakrze przez to, że rzucił się na zamachowca, co pozwoliło na...

zobacz więcej

We wtorek około godziny 20 na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu we Francji doszło do zamachu. 29-letni Chérif Chekatt, obywatel Francji pochodzenia marokańskiego, zaczął strzelać do ludzi krzycząc „Allah Akbar!”. Sprawca zdołał zbiec. Został zabity dwa dni później w obławie policyjnej. Chekatt był notowany w tzw. kartotece „S”, co oznacza, że mógł stanowić zagrożenie terrorystyczne. Jego ojciec przyznał, że Chekatta był zwolennikiem Państwa Islamskiego.

W zamachu śmierć poniosły cztery osoby, zaś jedenaście zostało rannych. Jednym z rannych był Polak Bartosz mieszkający w Strasburgu. W chwili zamachu znajdował się przed barem Les Savons d'Helene wraz z 28-letnim włoskim dziennikarzem Antonio Megalizzim i innymi przyjaciółmi. Według AFP powołującej się na krewnych interweniowali oni, żeby uniemożliwić zamachowcowi wejście do baru. Megalizzi zmarł w piątek w wyniku odniesionych ran.

Sam Niedzielski został postrzelony w głowę, udało mu się jednak zapobiec większej masakrze przez to, że rzucił się na zamachowca, co pozwoliło na zaryglowanie drzwi do klubu, w którym wcześniej przebywał.

„Byłoby jak w paryskim klubie Bataclan”

„Tamtego dnia Bartek poszedł na koncert do jednego z klubów. Jeszcze zanim koncert się rozpoczął, Bartek razem ze znajomym dziennikarzem z Włoch i dwoma muzykami stali przed wejściem. Wyszli zapalić. Wtedy zobaczyli zamachowca z bronią. Od świadków wiemy, że rzucili się, żeby go powstrzymać. Dzięki nim drzwi zostały zamknięte, sprawca nie wszedł do środka. Inaczej doszłoby do masakry. Byłoby jak w paryskim klubie Bataclan, gdzie terroryści strzelali do ludzi jak do kaczek” – opowiadali w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” mieszkający w Strasburgu znajomi Bartosza.

Dziennik „Le Monde” przekazuje w wydaniu internetowym, że Polak znajdował się w stanie głębokiej śpiączki. Wskazano, że jego matka i brat zdecydowali, by nie odłączać go od aparatury utrzymującej przy życiu, aby umożliwić przyjaciołom pożegnanie się z nim w szpitalu Hautepierre w Strasburgu. Przychodziło tam do niego w ostatnich dniach wielu ludzi. Bartosz Niedzielski zmarł w niedzielę około godz. 18. Jest piątą ofiarą zamachu.

„Mój brat właśnie nas opuścił. Dziękuję za Twoją miłość i siłę, którą nam dałeś” – napisał na Facebooku brat Bartosza Jakub Niedzielski.

Strzelanina w Strasburgu. Zamknięto Parlament Europejski

Parlament Europejski w Strasburgu został zamknięty po strzelaninie, do której doszło w centrum miasta, na targu świątecznym – poinformował na...

zobacz więcej

Kondolencje od Prezydenta RP i przewodniczącego PE

Późnym wieczorem prezydent Andrzej Duda odniósł się do śmierci Polaka. We wpisie na platformie społecznościowej Twitter Prezydent RP podkreślił bohaterskie okoliczności śmierci Polaka.

„Wczoraj w szpitalu w Strasburgu zmarł Bartosz Niedzielski. Piąta Ofiara śmiertelna zamachu z 11.12. Pracował w PE i znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty. Nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie On został śmiertelnie ranny chroniąc innych ludzi. Cześć Jego Pamięci! RiP” – napisał na swoim koncie prezydent Andrzej Duda. „Niech spoczywa w pokoju” – tak z kolei na Twitterze zmarłego w niedzielę Polaka pożegnał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Kondolencje rodzinie Polaka zmarłego po zamachu w Strasburgu złożyło również Ministerstwo Spraw zagranicznych. „Składamy najszczersze wyrazy współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego. Łączymy się w bólu po stracie” – napisał resort na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej