Zamieszki w Brukseli. Przeciwnicy migracji wyszli na ulice [WIDEO]

W demonstracji, która zakończyła się zamieszkami wzięło udział około 5,5 tys. osób (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Kilka tysięcy ludzi protestowało w niedzielę w Brukseli przeciwko ONZ-owskiemu paktowi na rzecz migracji. Protestujący starli się z policją pod budynkami instytucji europejskich. Podpisanie paktu doprowadziło do rozpadu belgijskiej koalicji rządzącej.

Oenzetowski pakt w sprawie migracji przyjęty na konferencji w Marrakeszu

Większość państw ONZ – 164 – przyjęła w poniedziałek w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji – poinformował marokański minister spraw...

zobacz więcej

Policja poinformowała, że około 5,5 tys. osób uczestniczyło w marszu i proteście zorganizowanym przez flamandzkie partie prawicowe. Protest odbył się też w dzielnicy, w której znajdują się główne instytucje Unii Europejskiej.

Początkowo protest przebiegał bez incydentów, ale po południu w okolicach Placu Schumanna doszło do starć z policją.

Część demonstrantów zaczęła rzucać kamieniami i fragmentami barierek, a okno budynku, w którym mieszczą się biura Komisji Europejskiej, zostało rozbite. Policja zareagowała używając gazu łzawiącego i armatek wodnych. Okoliczne ulice zostały zamknięta dla ruchu samochodowego.

Saryusz-Wolski: Francuska opozycja nie życzy sobie debaty w PE, bo jest lojalna wobec państwa

„Parlament Europejski nie będzie obradował nad sytuacją we Francji, nie życzy sobie tego francuska opozycja, bo jest lojalna wobec własnego...

zobacz więcej

Dziennik „Le Soir” podał, że zatrzymano 90 osób. Kilka osób zostało lekko rannych.

Demonstracja poparcia

Odrębna demonstracja poparcia dla paktu, zorganizowana przez lewicowe grupy i organizacje pozarządowe, zgromadziła w centrum miasta około 1 tys. osób.

8 grudnia koalicję rządzącą w Belgii opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu paktu migracyjnego. Premier Belgii Charles Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Mimo to obserwatorzy nie spodziewają się, żeby doszło do rozwiązania parlamentu. Wybory są już zaplanowane na koniec maja 2019 r.

Atak na Parlament Europejski w Brukseli. „Żółte kamizelki” oblegają urzędy

W centrum Brukseli aktywiści z ruchu tak zwanych „żółtych kamizelek” starli się z policją. Osoby podające się za sympatyków protestów we Francji...

zobacz więcej

Przyczyną kryzysu rządowego jest ONZ-owski pakt migracyjny. Prawicowy N-VA, który jest przeciwny jego przyjęciu, ostrzegł, że wyjdzie z rządu, jeśli Michel nie zrezygnuje z jego podpisania.

Większość państw ONZ - 164 - przyjęła 10 grudnia w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji. Ma być to pierwszy dokument kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Dokument został w Marrakeszu przyjęty przez aklamację, ale z podpisania paktu wycofało się kilka krajów, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.

źródło:
Zobacz więcej