RAPORT

Kampania 2020

Saryusz-Wolski: Francuska opozycja nie życzy sobie debaty w PE, bo jest lojalna wobec państwa

W sobotę doszło do kolejnych protestów, do tłumienia których policja użyła gazu łzawiącego (fot. REUTERS/Christian Hartmann)

„Parlament Europejski nie będzie obradował nad sytuacją we Francji, nie życzy sobie tego francuska opozycja, bo jest lojalna wobec własnego państwa. Jest opozycją, a nie targowicą” – napisał na Twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Odniósł się w ten sposób do odrzucenia wniosku o przeprowadzenie debaty w tej sprawie. Wcześniej europoseł informował o takiej samej postawie czeskiej opozycji podczas debaty o sytuacji w Czechach.

PE odrzucił wniosek o debatę w sprawie sytuacji we Francji

Parlament Europejski odrzucił po południu wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, złożony przez europosła Ryszarda Czarneckiego...

zobacz więcej

10 grudnia Parlament Europejski odrzucił wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, złożony przez europosła Ryszarda Czarneckiego (PiS), o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji.

Czarnecki, przedstawiając w PE wniosek EKR dotyczący debaty w sprawie - jak to ujęto – „kryzysu demokracji we Francji”, podkreślił, że Francja jest jednym z dwóch najważniejszych państw UE.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w tym kraju. Podczas ostatnich czterech weekendów na ulice francuskich miast wyszły setki tysięcy demonstrantów. Ponad 2 tys. zostało aresztowanych, blisko 900 osób zostało rannych – wskazywał wówczas europoseł PiS.

Dodał, że wcześniej tego samego dnia zaakceptowany został wniosek innej frakcji, aby rozmawiać o sytuacji w Czechach.

– Tak, jak PE zajmował się wcześniej sytuacją w Rumunii, sytuacją na Węgrzech, sytuacją w Polsce, tak też powinniśmy porozmawiać o sytuacji we Francji, bo jest to ważne z punktu widzenia interesów całej Unii Europejskiej – podkreślał Czarnecki.

Zwracał uwagę, że taka debata jest też potrzebna, by uniknąć zarzutów o „hipokryzję i podwójne standardy, iż rozmowy w PE dotyczą tylko krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a nie krajów Europy Zachodniej”.

Timmermans nie widzi podwójnych standardów. „Francja jest krajem, który przestrzega prawa”

– Francja jest krajem, w którym rządy prawa są przestrzegane. Jeśli będzie wskazanie, że jest inaczej, to wtedy Komisja zabierze głos – powiedział...

zobacz więcej

W ostatnią sobotę, już po raz piąty doszło do kolejnych protestów tzw. „żółtych kamizelek” w Paryżu i innych miastach Francji. Choć było o wiele spokojniej niż przed tygodniem, po południu siły porządkowe użyły gazów łzawiących i armatek wodnych.

Saryusz-Wolski poinformował w środę, że podczas debaty w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Czechach czeska opozycja stanęła po stronie rządu.

„Debata o Czechach w Parlamencie Europejskim. Komisja Europejska stawia zarzuty rządowi. Prezydencja Austriacka umywa ręce. Jeden z liderów opozycji, Jan Zahradil, podkreśla, że nikt z opozycji, mimo bycia przeciwnikiem politycznym rządu, nie życzy sobie debaty i oskarżeń Czech na forum UE” – napisał na Twitterze europoseł.

źródło:
Zobacz więcej