RAPORT

Pogarda

Rusza zbiórka funduszy na budowę kolejnej kliniki „Budzik” dla dorosłych

Na przyjęcie do „Budzika” dla dorosłych, który działa w Olsztynie, czeka ok. 800 osób (fot. www.akogo.pl)
Na przyjęcie do „Budzika” dla dorosłych, który działa w Olsztynie, czeka ok. 800 osób (fot. www.akogo.pl)

Najnowsze

Popularne

Na stworzenie kliniki „Budzik” dla dorosłych, która ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie potrzeba ok. 40 mln zł; ruszyła zbiórka środków na budowę – poinformowali w niedzielę inicjatorzy przedsięwzięcia.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce

Od niedzieli, 16 grudnia, Betlejemskie Światło rozpoczyna swoją wędrówkę po kraju, która przebiegać będzie pod hasłem „Światło, które łączy”. Tego...

zobacz więcej

„Budzik” dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to – jak podano na konferencji prasowej – ok. 3 tys. metrów kwadratowych. W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się „Budzik” dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia – to ok. 40 mln zł.

Klinika ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”.

Ewa Błaszczyk przekonywała w niedzielę, że klinika „Budzik” dla dorosłych jest bardzo potrzebna. Poinformowała, że na przyjęcie do „Budzika” dla dorosłych, który działa w Olsztynie, czeka ok. 800 osób. – Jest potrzeba pilnego działania – podkreśliła. – Już się nie mogę doczekać, żeby był »Budzik« w Szpitalu Bródnowskim – powiedziała Błaszczyk.

Co najbardziej chcielibyśmy znaleźć pod choinką? Opublikowano przedświąteczny raport

Kobiety najbardziej ucieszą się, gdy znajdą pod choinką kosmetyki i perfumy, a mężczyźni - elektronikę i ubrania – wynika z raportu PKO BP...

zobacz więcej

Dyrektor ds. medycznych bródnowskiego szpitala Paweł Skowronek wskazywał, że placówka ma być partnerem merytorycznym kliniki „Budzik”. – Mamy nadzieję, że dzięki naszym dodatkowym atutom, jak diagnostyka, oddział neurochirurgii, neurologii i rehabilitacji, będziemy mogli wspomóc w leczeniu i wybudzaniu pacjentów – powiedział.

Z inicjatywy fundacji „Akogo?” od 2013 r. przy Centrum Zdrowia Dziecka działa Klinika „Budzik”, pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. „Budzik” przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

„Budzik” dla dorosłych działa w Olsztynie. Do olsztyńskiego „Budzika” przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny.

Dotychczas, jak podała w niedzielę Ewa Błaszczyk, w klinice dla dzieci wybudziło się 52 małych pacjentów, zaś w Olsztynie - 10 dorosłych.

Przedsięwzięcie „Budzik” dla dorosłych w stolicy można wesprzeć wpłacając środki na konto lub wysyłając smsy. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Fundacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej