Intensywne opady śniegu. RCB: Zachowajcie ostrożność!

We wschodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Największe opady spodziewane są na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach i Karkonoszach. GOPR ostrzega

W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. GOPR apeluje o dobre przygotowanie kondycyjne oraz techniczne przed...

zobacz więcej

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w nocy z soboty na niedzielę zaczął padać śnieg. Opady będą jeszcze występować z przerwami przez cały dzień, miejscami intensywnie. Drogowcy zapewniają, że drogi są przejezdne, ale apelują, by zachować należytą ostrożność podczas jazdy. Śnieg może spowodować utrudnienia dla kierowców zwłaszcza na drogach lokalnych.

W Warszawie na mosty, wiadukty i ulice wyjechały posypywarki. Działania służb oczyszczania miasta w związku z warunkami pogodowymi rozpoczęły się o godz. 7.30 – poinformował w niedzielę Zarząd Oczyszczania Miasta. ZOM zapewnił również, że na bieżąco monitoruje sytuację na drogach oraz prognozy pogody.

Zarząd Oczyszczania Miasta podkreślił, że w związku ze śliskimi drogami zabezpieczanych jest siedem warszawskich mostów, wiadukty, estakady i takie strome ulice jak m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa czy Karowa. W sumie blisko 230 kilometrów jezdni – wskazano.

– W razie potrzeby zlecone zostaną kolejne akcje mające na celu zabezpieczenie jezdni przed śliskością – zaznaczono.

Zarząd podkreślił również, że odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko części warszawskich ulic - tych, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Bardzo ślisko i dużo śniegu. IMGW ostrzega

Na terenie dziewięciu województw obowiązują alerty meteorologiczne przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Instytut Meteorologii i Gospodarki...

zobacz więcej

Prognoza pogody na 16 i 17 grudnia

Jak informuje IMGW Europa Zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu znad Atlantyku, z lokalnym ośrodkiem w rejonie Zatoki Lwiej. Płytki niż znajduje się także nad Morzem Egejskim. Europa Centralna i Wschodnia są pod wpływem wyżu znad zachodniej Rosji. Polska pozostaje w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na zachodzie i południowym wschodzie kraju zaznaczają się płytkie zatoki niżowe. Pozostajemy w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1007 hPa i nadal będzie spadać.

W niedzielę w zachodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i opady śniegu, na wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm na Podkarpaciu, około 8 cm na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach do 10 cm na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie. Temperatura maksymalna od -3 st., -2 st. na północnym wschodzie oraz miejscami na południowym zachodzie, do 0 st., 1 st. na Pomorzu Wschodnim, Podkarpaciu i zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie oraz w górach porywisty i powodujący zamiecie i zawieje śnieżne, południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, głównie na wschodzie oraz południowym zachodzie kraju. Temperatura minimalna od -5 st., -4 st. w centrum, na wschodzie i południowym zachodzie do -2 st., -1 st. na północnym zachodzie, tylko w kotlinach górskich od -8 st. do -6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach porywisty i powodujący zamiecie śnieżne, południowo-wschodni i południowy.

Bardzo ślisko na drogach. Ostrzeżenia dla ośmiu województw

Dla ośmiu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek wieczorem alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia w związku z...

zobacz więcej

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami w centrum kraju również rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, a na zachodzie również deszczu ze śniegiem, na krańcach północno-zachodnich deszczu. Temperatura maksymalna od -2 st., -1 st. na wschodzie do 2 st., 3 st. na zachodzie. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni, tylko na północnym wschodzie południowo-wschodni.

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie duże. Opady śniegu, stopniowo zanikające. Temperatura maksymalna około 0 st. Wiatr słaby, początkowo miejscami umiarkowany, południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna około -4 st. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około 0 st. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

źródło:

Zobacz więcej