RAPORT

Pogarda

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce

ZHP organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. (fot. flickr.com/momo)
ZHP organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. (fot. flickr.com/momo)

Najnowsze

Popularne

Od niedzieli, 16 grudnia, Betlejemskie Światło rozpoczyna swoją wędrówkę po kraju, która przebiegać będzie pod hasłem „Światło, które łączy”. Tego dnia harcerze i harcerki ZHP po południu przekażą je metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi podczas mszy św. w archikatedrze warszawskiej.

„Betlejem w Polsce”. Popularne kolędy zabrzmią w 13 polskich miastach

28 grudnia po raz trzeci rusza największa w naszym kraju charytatywna trasa koncertowa „Betlejem w Polsce”. Najpiękniejsze kolędy z różnych stron...

zobacz więcej

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali.

Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód – na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy – nawet poza krąg polarny.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 28 lat angażują się w akcję Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest na świecach tego dzieła.

Betlejemskie Światło Pokoju i świeca stały się nieodłącznymi elementami Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.

28 listopada w Betlejem odbyła się ceremonia „Pokój i światło”. Zgodnie z tradycją, austriacki skaut (idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez Austriaków) zapalił Betlejemskie Światło od lampy oliwnej wiszącej w Grocie Narodzenia nad srebrną gwiazdą symbolizującą miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa. Światło przekazane zostało następnie skautom palestyńskim i w specjalnym lampionie przewiezione samolotem do Austrii.

„Mazowsze” kolędowało na Dworcu Centralnym

Halę główną Dworca Centralnego w Warszawie wypełnił dźwięk kolęd śpiewanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zespół wystąpił w stuosobowym...

zobacz więcej

15 grudnia w Linzu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpiła tradycyjna uroczystość rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju. 11-letni harcerz Niklas Lehner, który w tym roku zapalił światło w Betlejem, przekazał światełko delegacjom harcerzy z różnych krajów, również harcerzom polskim ze Śląska.

19 grudnia Niklas poleci do Brukseli, gdzie wręczy betlejemskie światło przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerowi. W ten weekend ponad 3400 harcerek i harcerzy ZHP spotkało się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła. Zgodnie z tradycją, polscy harcerze otrzymują je od harcerzy słowackich. Ceremonia przekazywania światła odbywa się raz w Polsce, raz na Słowacji.

W tym roku miało ono miejsce w niedzielę podczas uroczystej mszy św. w słowackiej miejscowości Svit. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej