RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielki sukces Polki. Joanna Kulig z europejskim Oscarem

Joanna Kulig najlepszą europejską aktorką za rolę w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego (fot. materiały prasowe)
Joanna Kulig najlepszą europejską aktorką za rolę w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego (fot. materiały prasowe)

Joanna Kulig otrzymała Europejską Nagrodę Filmową. Odtwórczyni jednej z głównych ról w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego zwyciężyła w kategorii najlepsza aktorka. Nagrodę Filmową dla europejskiego scenarzysty roku odebrał reżyser, który jest współautorem scenariusza nagradzanego obrazu.

Sukces „Zimnej wojny” w Cannes. Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 71. MFF w Cannes za film „Zimna wojna”. Złotą Palmę otrzymał japoński dramat...

zobacz więcej

Pawlikowski pracował nad scenariuszem filmu z nieżyjącym już Januszem Głowackim; współpracował z nimi także Piotr Borkowski.

Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbywa się w sobotę z Sewilli.

„Zimna wojna” opowiada historię miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem; jest jednym z faworytów Europejskich Nagród Filmowych.

Produkcja wciąż ma szanse na statuetki dla najlepszego europejskiego filmu roku, dla najlepszego reżysera i dla najlepszego aktora (Tomasz Kot). Wyróżniony został już Jarosław Kamiński, ogłoszony wcześniej najlepszym europejskim montażystą roku.

Bohaterami polsko-brytyjsko-francuskiego melodramatu jest młoda dziewczyna, która szuka szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzały pianista, jej instruktor. Akcja rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wykorzystano polską muzykę ludową, utwory jazzowe i piosenki z paryskich barów.

„Zimna Wojna” z nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Sztokholmie

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”, który kandyduje w tym roku do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, otrzymał w piątek...

zobacz więcej

W filmie wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował zaś Marcin Masecki.

Okrzyknięty arcydziełem obraz Pawlikowskiego - nagrodzonego w 2014 r. za „Idę” Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA – to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej