RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Program Obamacare niezgodny z konstytucją”. Niespodziewana decyzja sędziego

Zwolennicy tego systemu opieki medycznej natychmiast zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Konserwatywny sędzia w Teksasie uznał Obamacare za niezgodną z konstytucją. Zwolennicy tego systemu opieki medycznej natychmiast zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku. Biały Dom stwierdził, że póki sprawa jest w toku, ustawa o Obamacare pozostaje w mocy.

Departament Skarbu USA: ustawa Obamacare oszukiwała Amerykanów

Zgodnie z opublikowanym raportem Inspektora Generalnego Departamentu Skarbu administracja byłego prezydenta Baracka Obamy wprowadziła Amerykanów w...

zobacz więcej

W piątek sędzia Reed O'Connor w liczącym 55 stron uzasadnieniu wyroku odniósł się do zeszłorocznej decyzji sądu. Sąd postanowił wtedy, że brak ubezpieczenia medycznego wymaganego przez Obamacare nie będzie karany. Według O'Connora oznacza to, że cała ustawa wprowadzająca opiekę medyczną traci ważność.

Koalicja stanów broniących tego systemu zapowiedziała walkę w sądzie. „Błędny wyrok nie zniechęci nas: nasza koalicja będzie kontynuować w sądach walkę o zdrowie i pomyślność wszystkich Amerykanów” – głosi komunikat wydany przez prokuratora generalnego Kalifornii Xaviera Becerry, który przewodzi temu stowarzyszeniu stanów.


„Tak, jak przez cały czas przepowiadałem Obamacare zostało obalone jako NIEKONSTYTUCYJNA katastrofa!” – napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.

Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że w styczniu, po wygranych wyborach środka kadencji, kontrolę nad Izby Reprezentantów przejmą Demokraci, co powinno rozwiać nadzieje Trumpa na spełnienie ulubionej obietnicy wyborczej, czyli demontaż Obamacare; ponadto, Kongres nie podejmie debaty na ten temat dopóki toczą się procedury sądowe. Kongresmenka Nancy Pelosi, która prawdopodobnie zostanie przewodniczącą demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów obiecała w sobotę, że Demokraci podejmą walkę „z tym absurdalnym wyrokiem”. Nie wykluczyła apelacji w obronie „ratującą życie ochronę (społeczną) dla ludzi”, którzy cierpią na dolegliwości nieobjętych ubezpieczeniem przez prywatne firmy.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders oznajmiła po wydaniu wyroku przez O'Connora: „Oczekujemy, że nastąpi odwołanie od tej decyzji do Sądu Najwyższego. W oczekiwaniu na apelację, ustawa (o Obamacare) obowiązuje”.AP zwraca uwagę, że administracja Trumpa nie ma wielkich szans na obalenie Obamacare w Sądzie Najwyższym, jeśli bowiem trafi tam wyrok O'Connora, to będzie to trzecia sprawa dotycząca tego systemu. Już dwukrotnie Sąd Najwyższy nie pozwolił na demontaż Obamacare, a sędziowie, którzy do tego nie dopuścili – czterech sędziów liberalnych i konserwatywny prezes SN John Roberts – wciąż zasiadają w tym gremium.

źródło:

Zobacz więcej