Duża przewaga PiS w sondażu. Ruch Biedronia w Sejmie

W badaniu Estymatora na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. PiS uzyskał 41,9 proc., poparcia, a Koalicja Obywatelska 32,1 proc. W wariancie uwzględniającym Teraz! Ryszarda Petru i Ruch Biedronia, a także Wolność powiększoną o Ruch Narodowy, PiS może liczyć na 42,2 proc. poparcia.

Konwencja PiS w Szeligach. „PiS udowodniło, że potrafi rządzić uczciwie”

– PiS udowodniło w ciągu trzech lat, że potrafi rządzić uczciwie – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. W sobotę w Szeligach pod Warszawą...

zobacz więcej

Do Sejmu wszedłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem na poziomie 6,3 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość odnotowało lekki wzrost o 1,2 pkt. proc. w porównaniu do badania z końca listopada. Z kolei Koalicja Obywatelska poprawiła swój wynik o 1,7 pkt. proc. O 1,7 pkt. proc. wzrosło również poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ruch Pawła Kukiza stracił od końca listopada 2,6 pkt. proc. Gorszy o 1 pkt. proc. wynik zanotowało także SLD.

Sondaż Estymator przeprowadzono również przy uwzględnieniu ugrupowań, które niedawno pojawiły się na scenie politycznej. W przeliczeniu na mandaty najwięcej traci Koalicja Obywatelska, dając PiS-owi ponad połowę miejsc w Sejmie i umożliwiając samodzielne rządzenie.

W wariancie uwzględniającym Teraz! Ryszarda Petru i Ruch Biedronia, a także Wolność powiększoną o Ruch Narodowy, PiS może liczyć na 42,2 proc., Koalicja Obywatelska na 27,8 proc., a Kukiz'15 na 8,6 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze: PSL (5,9 proc.) i Ruch Biedronia (5,3 proc.). Pozostałe ugrupowania uplasowały się pod progiem wyborczy.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 grudnia 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

źródło:

Zobacz więcej