Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Godzina ostatniej sesji COP24 przełożona. Trwają prace nad dokumentem wieńczącym szczyt

Sesja plenarna szczytu klimatycznego COP24, na której ma zostać rozpatrzony dokument końcowy szczytu, została przesunięta na godzinę 10 w sobotę - poinformowała polska prezydencja. Powodem są wciąż trwające negocjacje tekstu dokumentu końcowego, tzw. pakietu katowickiego.

Prezydent i sekretarz generalny ONZ otworzyli szczyt COP24 w Katowicach

zobacz więcej

Nowa wersja dokumentu nie została dotąd opublikowana – poinformowała rzeczniczka prezydencji Magda Smokowska.

Informację o przesunięciu godziny kolejnej sesji podał także w nocy na Twitterze prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Pierwotnie ostatnia sesja COP24 miała odbyć się w piątek w południe. Jednak już wówczas wiadomo było, że konferencja potrwa przynajmniej do soboty, a godzinę sesji plenarnej kilkakrotnie przesuwano.

„Mapa drogowa” wdrażania Porozumienia paryskiego

Pakiet katowicki, który ma być przyjęty podczas ostatniej sesji COP24, ma być „mapą drogową” (rulebook) wdrażania Porozumienia paryskiego. W 2015 roku w stolicy Francji państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie paryskie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Szczyt klimatyczny w Katowicach

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Biorą w nim udział przedstawiciele blisko 200 państw świata. Według władz Katowic w sumie, wraz z obserwatorami i dziennikarzami, w trwającym blisko dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Kolejny szczyt klimatyczny - jak ogłoszono w piątek - ma odbyć się w Chile.

źródło:

Zobacz więcej