Prezydent Macron złożył hołd ofiarom ataku w Strasburgu

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w piątek hołd ofiarom ataku w Strasburgu (fot. PAP/EPA/JEAN-FRANCOIS BADIAS / POOL)

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w piątek hołd ofiarom ataku w Strasburgu, dokąd udał się po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Podziękował też policji i służbom bezpieczeństwa za zlikwidowanie sprawcy wtorkowej strzelaniny Cherifa Chekatta.

Zamach na jarmarku świątecznym w Strasburgu. Wśród rannych Polak

Trzy osoby zginęły, a 12 zostało rannych, w tym 6 ciężko, w strzelaninie, do której doszło w centrum Strasburga. Napastnik, który otworzył ogień...

zobacz więcej

służbom bezpieczeństwa za zlikwidowanie sprawcy wtorkowej strzelaniny Cherifa Chekatta. Macron położył białą różę przed zaimprowizowanym miejscem pamięci o ofiarach przed pomnikiem generała Jean–Baptiste Klebera w centrum Strasburga, przed którym mieszkańcy miasta i turyści zapalili tysiące świeczek i złożyli kwiaty. Oddział wojska odśpiewał a capella Marsyliankę.

Bezpośrednio po wylądowaniu w Strasburgu prezydent spotkał się na lotnisku z grupą policjantów i żołnierzy z operacji antyterrorystycznej Sentinelle, którzy interweniowali podczas ataku Chekatta; Macron podziękował im za „odwagę i profesjonalizm”.Zamach w Strasburgu

W czwartek wieczorem francuska policja zlokalizowała i zlikwidowała sprawcę strzelaniny w Strasburgu, w wyniku której zginęły cztery osoby. W obławie uczestniczyło 700 funkcjonariuszy.

29–letni Chekatt otworzył ogień w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga we wtorek. Podczas ataku życie straciły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych, w tym polski obywatel; kolejna osoba zmarła w piątek z powodu odniesionych ran, dwoje rannych jest w stanie krytycznym.

Chekatt był notowany w tzw. kartotece „S”, co oznacza, że mógł stanowić „zagrożenie terrorystyczne”; śledczy od początku skłaniali się ku wersji, że atak miał podłoże terrorystyczne.

źródło:

Zobacz więcej