RAPORT

Kampania 2020

Jacek Sasin: Nie będzie podwyżek cen prądu

„Doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru” (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)

Nie będzie podwyżek cen prądu ani dla klientów indywidualnych, ani dla firm, ani dla samorządów – powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak mówił, w miejscach, gdzie zawarto umowy z wyższą stawką za prąd „doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru”.

Tchórzewski: Rekompensaty ws. wzrostu cen energii – w przygotowaniu

W przygotowaniu są rekompensaty za wzrost cen energii, ale jesteśmy też przygotowani na inne warianty; przedstawimy je po decyzji Urzędu Regulacji...

zobacz więcej

Sasin został zapytany w RMF FM o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział w środę w Sejmie, że nie będzie podwyżek cen prądu. W tym kontekście przypomniano doniesienia medialne, według których, w pomorskiej gminie Potęgowo w 2019 r. ceny po przetargu na energię elektryczną będą wyższe o 48 proc.

– Wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, będą renegocjowane umowy – odpowiedział Sasin. – Nie będzie podwyżek – tak jak powiedział pan premier bardzo wyraźnie. Nie będzie tych podwyżek ani dla indywidualnych odbiorców, ani dla firm, ani dla samorządów. Po prostu nie będzie podwyżek – oświadczył.

Szef KSRM został zapytany, czy firmy, które wygrały przetargi będą się zgłaszały do samorządów i renegocjowały ceny. – Będziemy przedstawiać w najbliższych dniach jak to będzie wyglądało. Komunikat jest bardzo jasny – tak jak powiedziałem – tam, gdzie zostały złożone propozycje, albo tam, gdzie zostały już zawarte umowy, tak jak w niektórych miejscach, doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru – powiedział.

W audycji przytoczono czwartkową wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który przed sejmową komisją ds. energii powiedział: „Nie gwarantuję, że cena energii elektrycznej dla przemysłu się nie zmieni”. W odpowiedzi Sasin powiedział: „A ja gwarantuje”.

Dopytywany, czy zapowiedziane przez Tchórzewskiego rekompensanty dla odbiorców indywidualnych są zaplanowane na rok czy na dłużej, odpowiedział: „Jak nie będzie podwyżki, to nie będzie rekompensat”.

Sasin został też zapytany, czy skoro nie będzie podwyżek, to ich zapowiedź była na wyrost i czy spółki energetyczne będą teraz działały na swoją szkodę nie podnosząc cen. – Spółki energetyczne mają duże zyski. Nie muszą mieć tak dużych zysków kosztem podnoszenia cen dla obywateli. Spółki sobie poradzą – odpowiedział szef KSRM.

źródło:

Zobacz więcej