RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pod Strasburgiem zdewastowano żydowski cmentarz. Na nagrobkach pojawiły się swastyki

Rośnie liczba antysemickich incydentów we Francji (fot. REUTERS/Vincent Kessler)

Przedstawiciele francuskiego rządu odwiedzili żydowski cmentarz w Herrlisheim pod Strasburgiem, gdzie zdewastowano 37 nagrobków i pomnik ofiar Holokaustu. Nieznani sprawcy namalowali tam swastyki i antysemickie napisy. Stało się to w tym samym tygodniu, w którym Francją wstrząsnął zamach terrorystyczny.

Deputowany: Francjo, otwórz oczy na nowy antysemityzm

zobacz więcej

„Kiedy miejsce pamięci jest hańbione, shańbiona jest cała republika” – napisał na Twitterze Christophe Castaner, minister spraw wewnętrznych Francji po wizycie w Herrlisheim. „Zrobimy wszystko by zidentyfikować i zatrzymać sprawców wandalizmu” – dodał.

Nie wiadomo, na jakim etapie jest poszukiwanie winnych dokonania tych czynów. Sytuacja miała miejsce w poniedziałkową noc lub we wtorek rano w Herrlisheim, mieście mającym mniej niż 5 tys. mieszkańców, położonym kilka kilometrów od Strasburga.

Premier Francji Edouard Philippe napisał na Facebooku, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. liczba antysemickich incydentów w kraju była o 69 proc. wyższa niż w tym samym okresie w roku 2017.

Jak podała agencja AFP, naczelny rabin departamentu Dolny Ren Harold Weill powiedział, że żydowska społeczność „kocha ten kraj, ale zadaje sobie pytania”.

źródło:
Zobacz więcej