RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy zidentyfikowali ludzkie białko, które zwalcza wirusa Ebola

Ebola wywołuje groźne epidemie w Afryce (fot. REUTERS/Samuel Mambo)
Ebola wywołuje groźne epidemie w Afryce (fot. REUTERS/Samuel Mambo)

Najnowsze

Popularne

Ludzkie białko RBBP6 pomaga w zwalczaniu wirusa Ebola, zakłócając cykl jego namnażania – informuje pismo „Cell”.

Kolejny przełom w leczeniu chorób nowotworowych. Na czym polega terapia CAR-T?

Do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, które może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i...

zobacz więcej

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine, Georgia State University oraz University of California w San Francisco wykazali, że gdy z ludzkich komórek usunięto białko RBBP6, wirus Ebola namnażał się znacznie szybciej.

Podobnie jak inne wirusy, wirus Ebola atakuje komórki gospodarza i wykorzystuje je do wytwarzania kopii samego siebie. Autorzy badań wykorzystali technikę spektrometrii masowej do poszukiwania interakcji pomiędzy białkami ludzkimi a białkami wirusowymi.

Znaleźli mocne dowody na interakcje pomiędzy wirusowym białkiem VP30 a ludzkim RBBP6. Dzięki analizie strukturalnej i obliczeniowej udało się zidentyfikować złożony z 23 aminokwasów peptyd, który zakłóca cykl życiowy wirusa równie skutecznie, jak całe białko.

Wirusy ewoluują, wytwarzając białka umożliwiające pokonanie ludzkiego układu odpornościowego. Ludzkie komórki ze swojej strony tworzą mechanizmy obronne. „Wyścig zbrojeń” trwa od milionów lat.

Zdaniem autorów lek o działaniu naśladującym białko RBBP6 mógłby w przyszłości stać się skutecznym środkiem przeciwko wirusowi Ebola.

Choć wirus Ebola jak dotąd wywołuje epidemie tylko w Afryce, migracje ludności oraz postępujące ocieplenie klimatu mogą w przyszłości poszerzyć jego zasięg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej