RAPORT

Kampania 2020

Mobilizacja „żółtych kamizelek”. Władze znów wyślą pojazdy opancerzone na ulice Paryża

W sobotę kolejny dzień protestów „żółtych kamizelek” (fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG)

Mimo apeli polityków o zaniechanie weekendowych demonstracji tzw. „żółtych kamizelek”, nie słabnie nawoływanie przedstawicieli ruchu do mobilizacji. Zdaniem przedstawicieli części klasy politycznej, po zamachu w Strasburgu organizowanie masowych akcji protestu jest niestosowne i niebezpieczne.

Gryglas: Byłem w Paryżu, płonęły ulice w całym mieście

– W ubiegłą sobotę byłem w Paryżu i widziałem to na własne oczy. Płonęły ulice w całym mieście, reakcje policji były bardzo brutalne – mówił w...

zobacz więcej

Minister spraw wewnętrznych, Christophe Castaner przyznał, że w sobotę należy się spodziewać w Paryżu „piątego aktu protestów”. Prefekt policji paryskiej Michel Delpuech mówił w wywiadzie dla RTL, że służby przygotowują się na „najtrudniejszy scenariusz”.

– Jutro zastosujemy środki bezpieczeństwa zbliżone co do zakresu, siły, strategii i stosowanej taktyki do tych stosowanych w ubiegłych tygodniach. Wszystko zgodnie z obraną linią rządu. – Naturalnie ściśle współpracujemy z ministrem spraw wewnętrznych Christophem Castanerem, aby przygotować się do sytuacji, która może być najgorsza – powiedział Delpuech.

Poinformował również, że w sobotę na ulicach Paryża pojawi się 8 tysięcy uzbrojonych funkcjonariuszy, a także 14 pojazdów opancerzonych. Policja ma zwracać uwagę szczególnie na rozboje i grabieże.

Tymczasem w mediach społecznościowych strony poświęcone protestowi notują dziesiątki tysięcy deklaracji uczestnictwa w manifestacjach. Eric Drouet, jeden z liderów ruchu zapowiedział kilka dni temu, że miejsce zbiórek zostanie podane dopiero w sobotę rano.

źródło:
Zobacz więcej