RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Ferie z WOT”. Podczas zimowiska będzie można odbyć podstawowe szkolenie wojskowe

Żołnierze OT podczas uroczystości przekazania lekkich moździerzy piechoty dla Wojsk Obrony Terytorialnej (fot. PAP/Rafał Guz)

W styczniu ruszy organizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej projekt „Ferie z WOT”. W trakcie zimowej przerwy w nauce uczniowie i studenci będą mogli odbyć podstawowe szkolenie wojskowe – poinformował rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.

Mistrz ujawnia tajniki treningu siłowego. „Wzmacnia mięśnie i psychikę”

Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Norweg Havard Boekko ujawnił tajniki swojego treningu siłowego. Panczenista poluje na zwierzęta, a potem...

zobacz więcej

– Projekt „Ferie z WOT” zostanie uruchomiony w wybranych brygadach obrony terytorialnej – powiedział ppłk. Pietrzak. Dodał, że oferta jest skierowana do uczniów szkół średnich i studentów, którzy chcieliby dołączyć do WOT, jednak nie chcą na czas szkolenia podstawowego rezygnować z nauki.

– Istotą zarządzania służbą żołnierzy Obrony Terytorialnej w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować – powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Pierwsze szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się w terminie 11-26 stycznia w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Kolejne szkolenia będą odbywać się od 19 stycznia do 3 lutego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Z kolei od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego.

Jak wskazał Pietrzak, dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmieni systemu szkolenia przyjętego w WOT. – Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych; ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa – zaznaczył.

Polka na podium Pucharu Świata. Doskonały początek sezonu

Monika Hojnisz zajęła drugie miejsce w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w słoweńskiej Pokljuce. Na trasie biegu indywidualnego na 15 km lepsze...

zobacz więcej

Przypomniał, że szkolenie podstawowe to dopiero początek trzyletniego cyklu szkoleń realizowanego w ramach WOT. Jest on podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

– W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych – powiedział Pietrzak.

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej przypomniał, że wszyscy, którzy chcą wstąpić do tej formacji, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Zaznaczył, że wniosek o powołanie do służby można od kilku dni złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 17 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

źródło:

Zobacz więcej