RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczątki dzieci, ozdoby i amulety w na wpół zatopionym grobowcu

Woda, która częściowo zniszczyła zawartość grobowca, resztę zabezpieczyła przed rabusiami (fot. Ministry of Antiquities-Arab Republic of Egypt)

Wyjątkowo głęboko położony starożytny grobowiec z czasów panowania XVIII dynastii odkryto w Egipcie. Woda, która częściowo zniszczyła jego zawartość, resztę zabezpieczyła przed rabusiami. W środku znaleziono trzy kamienne sarkofagi z wapienia oraz liczne ozdoby i amulety, a także pozostałości szkieletów około 50 osób, z których połowa to szczątki dzieci.

Płód w trumnie biskupa. Zaskakujące odkrycie podczas tomografii szczątków z XVII wieku

Niecodzienne odkrycie w głównym ośrodku akademickim Skandynawii. Naukowcy znaleźli w trumnie ze szczątkami XVII-wiecznego biskupa Lund...

zobacz więcej

O znalezisku naukowców ze szwedzkiej misji archeologicznej informuje serwis internetowy Ahram Online. Odkrycia dokonali nad Nilem, w odległości 15 kilometrów na północ od miasta Kom Ombo w prowincji Asuan w południowym Egipcie – na stanowisku Gebel El-Silsila.

Archeolodzy natrafili tam na podziemny grobowiec z czasów panowania XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) znajdujący się na głębokości 5 metrów pod powierzchnią ziemi, złożony z komory grobowej oraz dwóch bocznych pomieszczeń.

Jak poinformował Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, głębokie położenie budowli spowodowało, że wody gruntowe przenikały do wnętrza grobowca i uszkodziły jego ściany oraz część znajdujących się w nim artefaktów.

Mimo tych uszkodzeń, archeolodzy odkryli w grobowcu trzy kamienne sarkofagi z wapienia oraz liczne ozdoby i amulety, a także pozostałości szkieletów ok. 50 osób, z których połowa to szczątki dzieci.


Według Mostafy Waziri'ego znalezisko świadczy o tym, że w okolicy grobowca znajdowała się w tym czasie starożytna osada.

źródło:

Zobacz więcej