Timmermans nie widzi podwójnych standardów. „Francja jest krajem, który przestrzega prawa”

Znany z ataków na polski rząd wiceszef KE został zapytany o brak reakcji na brutalność francuskiej policji (fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA/arch.PAP/B.Zborowski)

– Francja jest krajem, w którym rządy prawa są przestrzegane. Jeśli będzie wskazanie, że jest inaczej, to wtedy Komisja zabierze głos – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W ten sposób odniósł się do pytań korespondentki TVP Dominiki Ćosić o brak reakcji Komisji na protesty „żółtych kamizelek” i brutalność francuskiej policji.

Francuska minister: Sytuacja w polskim sądownictwie niepokoi naszych obywateli

– Rozwój sytuacji w polskim sądownictwie i rezultaty dotychczasowego dialogu ramach Rady UE niepokoją i będą niepokoić wielu naszych obywateli –...

zobacz więcej

Znany z licznych ataków na politykę polskiego rządu Timmermans był pytany o to, czy nie mamy do czynienia ze stosowaniem podwójnych standardów. Jak powiedział, stawianie takich pytań jest „odwracaniem uwagi od głównego zagadnienia”.

– Mój przyjaciel Siergiej Ławrow zawsze robi to, gdy krytykuję Rosję – dodał. Jego zdaniem „kiedy krytykuje się jakieś państwo, ono zaczyna mówić o podwójnych standardach”.

– Ale jakie wydarzenia? O jakim dokładnie wydarzeniu pani mówi? (…) Widziałem zdjęcia z Paryża, widziałem też zdjęcia z innych miejsc na świecie. Jeśli doszło tam do naruszeń, to będzie przeprowadzone śledztwo. Francja akurat jest krajem, w którym prawo jest przestrzegane. Jeśli będzie inaczej, to wtedy KE zabierze głos. Jak na razie takiego wskazania nie było – zwrócił się do Ćosić Timmermans, dopytywany o brak reakcji KE na brutalność pacyfikującej protesty francuskiej policji.

źródło:
Zobacz więcej