Kolejne osoby zatrzymane w związku z atakiem w Strasburgu

Do aresztowania doszło w nocy z czwartku na piątek (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)

Zatrzymano dwie kolejne osoby z otoczenia sprawcy wtorkowego zamachu w Strasburgu, który w czwartek wieczorem został zabity przez policję – poinformował w piątek prokurator Paryża Remy Heitz. Do aresztowania doszło w nocy z czwartku na piątek.

Ranny po zamachu w Strasburgu Polak walczy o życie. „Jego stan jest ciężki”

Ranny w zamachu w Strasburgu Polak walczy o życie. Jego stan jest ciężki. Ma 36 lat i pochodzi z Katowic. Na co dzień pracuje w Parlamencie...

zobacz więcej

Do siedmiu wzrosła liczba zatrzymanych do tej pory osób w związku z atakiem w stolicy Alzacji. Wśród nich są rodzice sprawcy zamachu Cherifa Chekatta, jego dwóch braci oraz trzy osoby z jego bliskiego otoczenia.

– W toku dochodzenia będzie kontynuowana identyfikacja potencjalnych wspólników lub współsprawców (ataku), którzy mogli pomóc (sprawcy) lub zachęcić go do przygotowania działań – powiedział prokurator Heitz. Śledztwo w sprawie zamachu w Strasburgu prowadzi wydział antyterrorystyczny prokuratury w Paryżu.

Prokurator mówił również o warunkach, w których francuska policja zastrzeliła w czwartek w dzielnicy Neudorf Chekatta, 29-letniego przestępcę, notowanego w tzw. kartotece „S”, co oznacza, że mógł on stanowić „zagrożenie terrorystyczne”.

W wyniku ataku trzy osoby zginęły, a trzynaście zostało rannych, w tym polski obywatel.

Zamach w Szwecji udaremniony. „Przygotowania trwały od jakiegoś czasu”

Szwedzka policja wraz ze służbami bezpieczeństwa SAPO zatrzymała w czwartek rano jedną osobę podejrzaną o przygotowywanie lub podżeganie do ataku...

zobacz więcej

– To patrol policji zauważył w czwartek o godz. 21 idącego ulicą Lazaret mężczyznę, którego rysopis mógł odpowiadać autorowi ataku – mówił prokurator. Mężczyzna, który zauważył radiowóz, (...) udał, że wchodzi do budynku pod numerem 74 na tej ulicy , następnie policjanci odezwali się i osobnik odwrócił się, celując do nich z broni, podobnej do tej, której użył we wtorek wieczorem – relacjonował Heitz.

Powiązana z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS) agencja Amak opublikowała w czwartek na swym portalu oświadczenie, z którego wynika, że zlikwidowany przez francuską policję terrorysta był bojownikiem IS.

Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner oświadczył w piątek, że przyznanie się do zamachu przez IS jest „całkowicie koniunkturalne”. – Nic nie wskazuje na to, że (Chekatt) był częścią siatki IS, nic nie sugeruje, że był przez nią chroniony, ale dochodzenie jeszcze się nie zakończyło – powiedział Castaner w radiu Europie 1.

Tymczasem w piątek w warunkach wzmocnionych środków bezpieczeństwa ponownie otwarto bożonarodzeniowy jarmark w Strasburgu. Premier Francji Edouard Philippe obiecał, że dodatkowo 1800 żołnierzy będzie patrolowało jarmarki świąteczne w całym kraju.

źródło:

Zobacz więcej