RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Upadł ostatni bastion Państwa Islamskiego. Odbito miasto Hadżin

Wciąż trwają walki na polach w pobliżu miasta, gdzie bojownicy SDF ścigają dżihadystów (fot. REUTERS/Zohra Bensemra)
Wciąż trwają walki na polach w pobliżu miasta, gdzie bojownicy SDF ścigają dżihadystów (fot. REUTERS/Zohra Bensemra)

Syryjscy bojownicy pod wodzą Kurdów, wspierani przez Stany Zjednoczone, zdobyli Hadżin we wschodniej Syrii – ostatnie miasto w tym kraju, które kontrolowali dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Irak ogłasza zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim. Płyną gratulacje z USA

Irak ogłasza ostateczny koniec wojny z organizacją Państwo Islamskie (IS). Iracki premier Hajder al-Abadi poinformował, że władze w Bagdadzie...

zobacz więcej

Agencja Associated Press podkreśla, że utrata Hadżin w prowincji Dair az-Zaur jest ciosem dla IS, ponieważ to miasto było ich głównym bastionem na ostatnim obszarze, jaki kontrolują jeszcze we wschodniej Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem. Pod kontrolą IS wciąż są tam jeszcze niektóre wsie.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) pod wodzą Kurdów od trzech miesięcy walczą z Państwem Islamskim w prowincji Dair az-Zaur. W ostatnich tygodniach ta ofensywa przybrała na sile, wraz z nadejściem posiłków z północnej Syrii.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka bojownicy SDF zajęli Hadżin w piątek wcześnie rano, po zaciekłych walkach.

Wsparcie z powietrza zapewniało lotnictwo koalicji pod wodzą USA. Pewna liczba dżihadystów wycofała się do pobliskich wsi. Walki trwają na polach w pobliżu miasta, gdzie bojownicy SDF ścigają dżihadystów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej